Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego

21.11.2012
Zgodnie z art. 56 Kodeksu rodzinnego jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
 
Co do zasady orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.
 
Orzeczenie wyłącznej winy w praktyce ma wpływ jedynie na obowiązek alimentacyjny bowiem małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.  
 
Natomiast jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
 
Wina rozkładu pożycia wiąże się z istotą tego pożycia oraz z ewolucyjnym charakterem rozkładu. Wyłączność winy jednego z małżonków oznacza, że tylko po jego stronie występują zawinione przyczyny rozkładu, a po stronie drugiego z małżonków przyczyn takich brak. Jeżeli zachowania się jednego z małżonków nie można uznać za przyczynę (współprzyczynę) rozkładu, to kwestia jego winy (współwiny) jest bezprzedmiotowa.
 
W kwestii przypisania winy, na tle naruszenia obowiązków małżeńskich przez oboje małżonków, zarysowały się w orzecznictwie i w piśmiennictwie dwa stanowiska. 
 
Pierwsze z nich przypisuje w takiej sytuacji winę obojgu małżonkom, drugie - tylko jednemu z nich, jeżeli wystąpił rozkład pożycia uznany za  „zupełny i trwały” na skutek naruszenia obowiązków małżeńskich przez jednego z małżonków, a drugi z nich, dotąd niewinny, dopiero później naruszył obowiązki małżeńskie. 
 
Powszechnie przyjmuje się, że naruszenie obowiązków małżeńskich przez jedno z małżonków nie uprawnia drugiego z nich do naruszania takich obowiązków. Jeżeli chodzi o judykaturę, to świadczą o tym orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczące niedozwolonej reakcji jednego z małżonków na naganne zachowanie się drugiego z nich oraz orzeczenia odnoszące się do niedopuszczalności wzajemnej kompensaty krzywd . 
 
Otóż Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 26 listopada 1949 r. (Wa.C.151/49, DPP 1950, nr 3, s. 61), przyjął, że nieodpowiednie i sprzeczne z obowiązkami małżeństwa zachowanie się jednego z małżonków, nie daje drugiemu z nich podstawy do naruszenia obowiązków małżeńskich prowadzącego do rozkładu pożycia małżeńskiego, bez poczytania mu tego naruszenia za winę. 
 
Natomiast w Pani sytuacji mamy do czynienia z sytuacją z gołą odmienną albowiem w małżeństwie doszło już do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia a dopiero po tym fakcie dopuściła się Pani zdrady. W tych okolicznościach nie można Pani przypisać winy w rozkładzie pożycia a już absolutnie winy wyłącznej skoro w chwili zdarzenia rozkład pożycia już istniał.


Tagi: rozwód

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły