Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kierownik apteki a kara naganny

21.11.2012
Poruszona przez Pana tematyka została uregulowana w Ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne oraz Ustawie z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich.
 
Zgodnie z prawem farmaceutycznym w każdej aptece ogólnodostępnej musi być ustanowiony kierownik apteki. Można być kierownikiem tylko jednej apteki.
 
Osoba które chce zostać kierownikiem apteki musi spełniać następujące wymagania:
 1. posiada tytuł magistra farmacji lub równorzędny - art. 2a Ustawy o izbach aptekarskich;
 2. kandydat nie przekroczył 65 roku życia i ma co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub 3-letni staż pracy w aptece, w przypadku, gdy posiada specjalizację z zakresu farmacji aptecznej - art. 88 Ustawy prawo farmaceutyczne;
 
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 20 listopada 2007 roku w sprawie VII SA/Wa 1389/2007 Przepis art. 88 ust. 2 konstytuuje obowiązek legitymowania się przez kandydata stażem 5 lat pracy w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy. Przyjęcie odmiennego stanowiska i zaliczanie stażu pracy wykonywanego w niepełnym wymiarze, który jednakże mieści się w 5-letnim przedziale kalendarzowym wydaje się daleko niewystarczające do wydania opinii pozytywnej przy uwzględnieniu podstawowych celów i zadań, którymi powinny się kierować organy samorządu aptekarskiego. Przyjęcie odmiennego stanowiska i zaliczanie stażu pracy wykonywanego w niepełnym wymiarze, który jednakże mieści się w 5-letnim przedziale kalendarzowym wydaje się daleko niewystarczające do wydania opinii pozytywnej przy uwzględnieniu podstawowych celów i zadań, którymi powinny się kierować organy samorządu aptekarskiego.
 
Natomiast zgodnie z Ustawą o izbach aptekarskich członkowie samorządu aptekarskiego podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądami aptekarskimi za postępowanie sprzeczne z zasadami etyki i deontologii zawodowej oraz przepisami prawnymi dotyczącymi wykonywania zawodu aptekarza.
 
Sąd aptekarski może orzec karę: upomnienia, nagany, zawieszenia prawa wykonywania zawodu aptekarza oraz pozbawienia prawa wykonywania zawodu aptekarza.
 
Kary: upomnienia, nagany i zawieszenia prawa wykonywania zawodu pociągają za sobą utratę prawa wybieralności do organów izb aptekarskich do czasu usunięcia z rejestru wzmianki o ukaraniu.
 
Co do zasady więc otrzymanie naganny nie dyskwalifikuje farmaceuty od sprawowania funkcji kierownika apteki. Należy jednak pamiętać, iż podmiot prowadzący aptekę zobowiązany jest zatrudnić osobę odpowiedzialną za jej prowadzenia, która da rękojmię należytego prowadzenia apteki (art. 99 Prawa farmaceutycznego). Powyższy przepis często powoduje, iż osoba która otrzymała naganne jest dyskwalifikowana przy objęciu stanowiska kierownika apteki jako osoba nie dająca rękojmi należytego prowadzenia apteki.
 
Kara naganny zostaje usunięta z rejestru Naczelnej Rady Aptekarskiej po upływie dwóch lat od daty uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu karą nagany i po tym okresie nie powinna być ona brana pod uwagę przy ewentualnym naborze na stanowisko kierownika apteki.


Tagi: kierownik, apteka

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły