Rękojmia za wady a umowa leasingu
19.11.2012
Jak wynika z załączonych dokumentów producent samochodu udzielił leasingobiorcy gwarancji w związku z zakupem nowego samochodu. Należy rozróżnić jednak pojęcie gwarancji od rękojmi przy uwzględnieniu szczególnej sytuacji jaką jest
leasing samochodu.
Gwarancja jest ustanawiana w drodze dobrowolnej umowy bądź oświadczenia dotyczącego umowy sprzedaży. Stanowi ona zatem wyłącznie dodatkowe uprawnienie uzyskiwane przez nabywcę od sprzedającego bądź producenta towaru.
Gwarancja ma służyć zapewnieniu właściwej jakości towaru sprzedanego. Z reguły
gwarancja uprawnia nabywców do żądania usunięcia wady rzeczy bądź dostarczenia towaru bez wad. Zakres uprawnień z tytułu gwarancji zależy jednak każdorazowo od postanowień sprzedawcy czy producenta.
Natomiast
rękojmia została uregulowana w Kodeksie cywilnym przy czym obowiązuje ona jedynie przez rok od dnia zakupu samochodu. Ponadto w mojej ocenie Pan nie jest osobą uprawnioną do skorzystania z uprawnień wynikających z rękojmi za wady pojazdu, zgodnie bowiem z brzmieniem art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).
Tymczasem jak wynika z opis sprawy Pan nie jest kupującym lecz leasingobiorcą. Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
W przypadku umów leasingu uprawnienie korzystającego polegające na odstąpieniu od umowy w związku z wadami pojazdu jest w sposób znaczący ograniczone. Z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, z wyjątkiem uprawnienia odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą.
Korzystający może żądać odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, jeżeli uprawnienie finansującego do odstąpienia wynika z przepisów prawa lub umowy ze zbywcą. Bez zgłoszenia żądania przez korzystającego finansujący nie może odstąpić od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.
Mając na uwadze powyższe uregulowania sprzedawca samochodu ma niestety rację z punktu widzenia prawa.
Tagi: rękojmia, leasing, gwarancja
Opinie naszych zadowolonych Klientów