Ustalenie kontaktów ojca z dzieckiem
19.11.2012
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich
dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
Problematyka kontaktów osobistych rodziców z dziećmi została uwzględniona w europejskich standardach prawnych. Zasada 6 rekomendacji nr R (84) w sprawie władzy rodzicielskiej z 28 lutego 1984 r. (przyjętej przez Komitet Ministrów Rady Europy) zapewnia rodzicowi niewychowującemu dziecka prawo do utrzymywania z nim kontaktów osobistych, z wyjątkiem sytuacji, w których kontakty te poważnie szkodzą interesom dziecka. Konwencja o prawach dziecka ujmuje prawo do utrzymywania kontaktów osobistych z rodzicami jako prawo samego dziecka. Zgodnie z art. 9 ust. 3 Konwencji
dziecko ma prawo do utrzymywania regularnych stosunków osobistych i bezpośrednich kontaktów z obojgiem rodziców, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to sprzeczne z najlepiej pojętym interesem dziecka. Artykuł 10 Konwencji natomiast stanowi, że
dziecko, którego rodzice przebywają w różnych państwach, ma prawo do utrzymywania regularnych, z wyjątkiem okoliczności nadzwyczajnych, osobistych stosunków i bezpośrednich kontaktów z obojgiem rodziców.
W chwili obecnej mąż nie jest wstanie Pani zmusić do oddania mu córki i umożliwienia zabrania poza miejsce jej zamieszkania. Jednakże w Pani sytuacji proponuję rozważenia wystąpienia z wnioskiem do sądu o ustalenie kontaktów ojca z córką. Ustalenie przedmiotowych kontaktów myślę, iż rozwiąże spory co do częstotliwości a przede wszystkim co do sposobu ich wykonywania.
Zgodnie z treścią art. 1131 Kodeksu rodzinnego jeżeli
dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. W braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.
Sąd ustalając kontakty z dzieckiem kieruje się wyłącznie dobrem dziecka. Sposób kontaktowania się Ojca z dzieckiem powinien być ustalony w takich sposób aby nie naruszać interesów i dobra dziecka np. nie wywoływać poczucia strachu.
W mojej ocenie sąd przychyli się do Pani wniosku aby kontakty ojca z dzieckiem odbywały się wyłącznie w miejscu zamieszkania córki.
Tagi: dziecko
Opinie naszych zadowolonych Klientów