Wykup mieszkania komunalnego po rozwodzie
15.11.2012
Kwestie związane z wykup mieszkań komunalnych uregulowane są głównie w Ustawie o gospodarce nieruchomościami, w omawianej sprawie znaczenie będą miały również uregulowania zawarte w Ustawie o ochronie prawa lokatorów, Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, Kodeksie cywilnym oraz Kodeksie postępowania administracyjnego.
Zasady ogólne wykupu mieszkań komunalnych są unormowane w Ustawie o gospodarce nieruchomościami, natomiast kwestie szczegółowe, dotyczące sprzedaży lokali mieszkalnych zawarte są w uchwałach władz lokalnych. Warunki nabywania mieszkań komunalnych nie są jednolite.
Co do zasady w trakcie postępowań dotyczących wykupu mieszkań komunalnych Urząd bada czy nie zachodzą przesłanki do wypowiedzenia obecnie obowiązującej umowy najmu, jak również muszą zbadać kto jest uprawniony do wykupu mieszkania komunalnego - kto jest najemcą czy nie toczy się spór co do praw do mieszkania komunalnego.
Zgodnie z Ustawą o ochronie praw lokatorów właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
Jak wynika z Pani opisu
mieszkanie komunalne było przez Państwa zajmowane wspólnie i z dużym prawdopodobieństwem jesteście Państwo współnajemcami tego lokalu mieszkalnego a więc obydwoje jesteście Państwo uprawnienie do jego wykupu. Sytuacja ta może wynikać bądź z treści zawartej przez Państwa umowy najmu lub zdarzenie to nastąpiło z mocy prawa.
Należy bowiem pamiętać, iż zgodnie z art. 6801 Kodeksu cywilnego małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa albo rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej.
Ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa nie powoduje ustania wspólności najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny. Sąd, stosując odpowiednio przepisy o ustanowieniu w wyroku rozdzielności majątkowej, może z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków znieść wspólność najmu lokalu.
W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli. Organy administracji publicznej prowadzą postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej. Z powyższych przepisów wynika, iż organ żądając przedstawienia mu określonych dokumentów czy też uznania dokumentów za nieważne powinien wskazać, jaki jest cel uzyskania tych dokumentów aby obywatel miał pełne zaufanie do organu prowadzącego postępowanie. W niniejszym postępowaniu urzędnik zaniechał tychże działań, jednakże w mojej ocenie jego żądania są uzasadnione.
Należy pamiętać, iż sprzedaż lokalu komunalnego nie jest obowiązkiem Gminny a jedynie jej uprawnieniem co wielokrotnie podkreślano w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Tagi: rozwód, mieszkanie komunalne
Opinie naszych zadowolonych Klientów