Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Przyjazd narzeczonej do Polski

02.11.2012
Rozwiązanie Pana problemu można załatwić w pełni legalnie bez uciekania się do kruczków prawnych jak „załatwienie szkoły” - zresztą takie działania mogę nie przynieść zamierzonego efektu i nie gwarantują uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w Polsce.
 
Pierwszym krokiem jaki należy podjąć to uzyskanie wizy dla Pana dziewczyny aby mogła legalnie przyjechać do Polski na okres co najmniej 60 dni. Najlepszym rozwiązaniem byłoby aby Pana dziewczyna złożyła wniosek o wizę do konsula z podaniem przyczyny wydania wizy jako „przyjazd w celu ustalenia formalności związanych z zawarciem związku małżeńskiego”.
 
Do wniosku wizowego należy dołączyć oświadczenie Pana o zamiarze zawarcia związku małżeńskiego złożone przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oraz wniosek do sądu o zwolnienie narzeczonej z obowiązku przedstawienia zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. 
 
Zgodnie bowiem z art. 56 Prawa o aktach stanu cywilnego cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo jest obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. Jeżeli otrzymanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, iż przedmiotowy dokument nie jest wydawany przez urzędy meksykańskie i konieczne jest złożenie wniosku do sądu w Polsce.
 
Na podstawie powyższych dokumentów Pana dziewczyna powinna otrzymać wizę do Polski. Niezwłocznie po przyjeździe do Polski należy złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie. Proszę pamiętać, iż cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony co najmniej 45 dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie lub przed upływem terminu ważności poprzedniego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Tylko zachowanie przedmiotowego terminu umożliwi pozostanie w Polsce Pana dziewczynie w okresie rozpoznania jej wniosku o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony.
 
W mojej ocenie zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony Pana dziewczyna otrzyma, zgodnie bowiem Ustawą o cudzoziemcach zezwolenie na zamieszkanie otrzymuje cudzoziemiec, który wykaże, iż zachodzą przesłanki wskazane w ustawie, jak również inne okoliczności uzasadniające wydanie zezwolenia na zamieszkanie.
 
Na dłuższą metę jednak posługiwanie się takim dokumentem będzie dla Państwa niewygodne i wiązało się z licznymi niedogodnościami tj. wykazanie stałego dochodu narzeczonej, wykazanie prawa do lokalu w Polsce, brak możliwości podjęcia pracy w Polsce bez uzyskania zezwolenia na pracę.


Tagi: wiza, ślub, cudzoziemiec

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły