Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zajęcie wierzytelności

26.10.2012
Ustawodawca w art. 895 Kodeksu postępowania cywilnego dopuścił egzekucję długu z tzw. „innych wierzytelności”. Zgodnie z art. 896 Kodeksu postępowania cywilnego Do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik: 
 1. zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem; 
 2. wezwie dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego. 
 
Jednocześnie z zajęciem wierzytelności komornik wzywa jej dłużnika, aby w ciągu tygodnia złożył oświadczenie: 
 1. czy i w jakiej wysokości przysługuje dłużnikowi zajęta wierzytelność, czy też odmawia zapłaty i z jakiej przyczyny; 
 2. czy inne osoby roszczą sobie prawa do wierzytelności, czy i w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się lub toczyła się sprawa o zajętą wierzytelność oraz czy i o jakie roszczenie została skierowana do zajętej wierzytelności egzekucja przez innych wierzycieli.
 
Termin tygodniowy do złożenia przez dłużnika zajętej wierzytelności oświadczenia jest terminem instrukcyjnym, ale gdyby spóźnione złożenie oświadczenia spowodowało szkodę, odpowiedzialność za nią ponosi dłużnik zajętej wierzytelności. Oświadczenie powinno być złożone na piśmie lub ustnie do protokołu komornika. Sankcję za jego brak lub złożenie nienależytego oświadczenia przewidują art. 902 i 886 k.p.c. W razie określenia niezbyt dokładnie wierzytelności komornik może żądać dodatkowych wyjaśnień. Gdyby inne osoby rościły sobie prawa do zajętej wierzytelności, dłużnik zajętej wierzytelności powinien przedmiot świadczenia złożyć do depozytu sądowego.
 
Wierzytelność musi istnieć w chwili zajęcia i przysługiwać dłużnikowi. Natomiast egzekucję z wierzytelności powstałych później można prowadzić tylko na podstawie nowego zajęcia (orzeczenie SN z dnia 19 sierpnia 1971 r., I CR 308/71, OSNCP 1972, nr 5, poz. 85). Dokonany przed zajęciem przelew wierzytelności powoduje, że zajęcie jest bezskuteczne.
 
Egzekucyjne zajęcie wierzytelności nie jest równoznaczne z jej przelewem ani nie wywołuje skutków przelewu, chyba że wierzyciel wyraźnie we wniosku oświadczy, że zajmuje wierzytelność swego dłużnika zamiast zapłaty i  że nie rości sobie do niego żadnej pretensji. 
 
Dłużnik wierzytelności zajętej egzekucyjnie dopuszcza się zwłoki w stosunku do swojego bezpośredniego wierzyciela przez to, że w terminie oznaczonym w umowie lub ustawie nie zaspokoi tego wierzyciela, który dokonał zajęcia wierzytelności (orzeczenie SN z dnia 7 listopada 1936 r., C.II. 1473/36, Zb. Urz. 1937, poz. 151).
 
Skoro nie łączą Pani żadne stosunki prawne z dłużnikiem powinna Pani wysłać do Komornika prowadzącego egzekucję następujące oświadczenie „w związku z dokonanym zajęciem egzekucyjnym w sprawie … informuję, iż nie przysługują mi żadne wierzytelności względem osoby wskazanej w treści zajęcia”.


Tagi: komornik

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły