Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Intrum Justitia

25.10.2012
Opisane przez Pana działania podejmowane z strony Intrum Justitia i co do zasady mają na celu doprowadzenie do uznania pisemnego przez Pana długu co w przyszłości znacznie utrudniłoby Panu obronę swych praw. Na chwilę obecną pozostaje ignorowanie działań tej firmy a w przypadku otrzymania nakazu zapłaty wniesienie sprzeciwu do sądu.
 
Samo przejęcie wierzytelności przez Intrum Justitia należy uznać za zgodne z przepisami prawa. Zgodnie bowiem z art. 509 Kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.  Co prawda możliwość sprzedaży długu Konsumenta bez uzyskania jego zgody stała się wielokrotnie przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego, jednakże obecnie za dominujący należy uznać podgląd, iż taka cesja jest dopuszczalna.
 
Nie mniej zgodnie z treścią art. 6 Kodeksu cywilnego to na Intrum Justitia będzie ciążył obowiązek udowodnienia faktów z których wywodzi skutki prawne. Co istotne w wyroku z dnia 11 lipca 2011 roku w sprawie P 1/10 Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż art. 194 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546, z 2005 r. Nr 83, poz. 719, Nr 183, poz. 1537 i 1538 i Nr 184, poz. 1539, z 2006 r. Nr 157, poz. 1119, z 2007 r. Nr 112, poz. 769, z 2008 r. Nr 231, poz. 1546, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 42, poz. 341, Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540, z 2010 r. Nr 81, poz. 530, Nr 106, poz. 670, Nr 126, poz. 853 i Nr 182, poz. 1228 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622) w części, w jakiej nadaje moc prawną dokumentu urzędowego księgom rachunkowym i wyciągom z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego w postępowaniu cywilnym prowadzonym wobec konsumenta, jest niezgodny z art. 2, art. 32 ust. 1 zdanie pierwsze i art. 76 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie jest niezgodny z art. 20 Konstytucji.
 
Wobec nieposiadania przez tą firmę dokumentu umowy zawartej przez Pana z Polkomtelem praktycznie nie mają szans na wygranie procesu w przypadku wniesienia profesjonalnego sprzeciwu od nakazu zapłaty.
 
Ponadto z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
 
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
 
Sam zarzut przedawnienia dochodzonego roszczenia podniesiony w sprzeciwie od nakazu zapłaty stanie się wystarczający aby sprawę w sądzie Pan wygrał - skoro dług pochodzi z 1999 roku to uległ przedawnieniu w roku 2002.
 
Natomiast jeżeli nadal będzie Pan nękany przez Intrum Justitia kolejnymi telefonami oraz wezwaniami do zapłaty to pozostanie Panu zawiadomienie o tym fakcie organów ścigania. W polskim Kodeksie karnym stalking (nękanie) stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 lub w przypadku doprowadzenia ofiary do próby samobójczej do lat 10.


Tagi: intrum justitia, wezwanie do zapłaty

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 22.11.2012 Emil napisał(a):

  A czy próbował Pan potwierdzić zadłużenie u pierwotnego wierzyciela? TZN Plus GSM ?

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły
/porady-prawne-lexvin/4578/Intrum-Justitia