Nakaz zapłaty od Komornika
24.10.2012
Zgodnie z art. 117 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
Dochodzona więc wierzytelność przez Master Finance uległa przedawnieniu w roku 2005. Jednak zarzut przedawnienia jest brany pod uwagę tylko w sytuacji gdy pozwany go skutecznie podniesie - Pan tej możliwości został pozbawiony.
Jak wynika z przesłanego dokumenty w wyniku wniesienia powództwa przez Master Finance do Sądu Rejonowego dla Lublina Zachód wydano
nakaz zapłaty, który został uznany za skutecznie doręczony.
Sąd dokonuje doręczeń przez operatora publicznego lub innego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1159 oraz z 2009 r. Nr 18, poz. 97 i Nr 168, poz. 1323), osoby zatrudnione w sądzie, komornika lub sądową służbę doręczeniową.
W razie niemożności doręczenia w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających, pismo przesłane za pośrednictwem operatora publicznego lub innego operatora pocztowego należy złożyć w placówce pocztowej tego operatora, a doręczane w inny sposób - w urzędzie właściwej gminy, umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono, oraz z pouczeniem, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia umieszczenia zawiadomienia. W przypadku bezskutecznego upływu tego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć.
Jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma, doręczenie uważa się za dokonane. W takim przypadku doręczający zwraca pismo do sądu z adnotacją o odmowie jego przyjęcia. W wyniku błędnej adnotacji na liście (brak informacji, iż pod adresem Pan nie mieszkania) Sąd uznał
nakaz zapłaty za skutecznie doręczony, nadał mu klauzulę wykonalności a następnie powód wszczął egzekucję komorniczą z Pana rachunku bankowego.
Jak jednak słusznie wskazał Sąd Najwyższy w sprawie skuteczność zastępczego doręczenia, o którym mowa w § 1 i 2 art. 139 kpc uzależniona jest od podstawowego warunku, jakiemu winno odpowiadać pismo sądowe, a mianowicie że adres osoby do której jest skierowane jest prawidłowy. Przepis ten bowiem zakłada, że adresat mieszka pod wskazanym adresem, a jedynie zachodzi niemożność doręczenia mu pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzednich.
Ponadto jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie II CKN 824/97 nie można uczestnikowi postępowania przypisać winy w niezachowaniu danego terminu procesowego w razie nieprawidłowego doręczenia mu pisma sądowego mającego wpływ na zachowanie tego terminu.
Z powyższych względów należy uznać, iż nadal ma Pan możliwość wniesienia skutecznego sprzeciwu od nakazu zapłaty gdyż termin do jego wniesienia nie zaczął dla Pana biec. W ten sposób odzyska Pan zajętą należność i sprawę wygra z względu na przedawnienie dochodzonego roszczenia.
Tagi: nakaz zapłaty, komornik
Opinie naszych zadowolonych Klientów