Alimenty na rzecz pełnoletniej, studiującej córki
22.10.2012
Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Powinien Pan również pamiętać, iż zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego nie należy kojarzyć z wysokością faktycznych zarobków bądź też czystego dochodu z majątku. W ocenie zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego mieszczą się także te niewykorzystane, jeżeli tylko są realne” (tak Tadeusz Domińczyk [w:] Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III), komentarz do art. 135 kro, teza 10).
Odnosząc się natomiast do kwestii alimentacji dziecka studiującego to na tym tle Sąd Najwyższy wskazał, iż w sytuacji, gdy studia wyższe wymagają poważnych nakładów finansowych, nie można abstrahować od możliwości majątkowych rodziców. Nie można więc wymagać od nisko kwalifikowanego i mało lub średnio zarabiającego rodzica, żeby opłacał kosztowne studia zaoczne pełnoletniego dziecka (orzeczenie SN III CZP 59/95).
W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 listopada 1997 r. (sygn. akt. III CKN 257/97) stwierdzono: „Przy orzekaniu o obowiązku alimentacyjnym rodziców względem dzieci, które osiągnęły pełnoletniość, brać należy także pod uwagę, czy wykazują one chęć dalszej nauki oraz czy ich osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nich nauki”.
W chwili obecnej powinien Pan skorzystać z uprawnienia wynikającego z art. 207 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z przedmiotowym przepisem pozwany może przed pierwszą rozprawą wnieść odpowiedź na pozew. W odpowiedzi na pozew w sprawie o
alimenty na rzecz pełnoletniej, studiującej córki powinien Pan powołać wszelkie dowody wskazujące, iż jej roszczenie jest całkowicie bezzasadne wraz z wskazaniem na jaką okoliczność dany dowód jest powoływany np. wnoszę o przesłuchania świadka Maryli Guzek zam. Abecadło 1/1 00-200 Warszawa na okoliczności możliwości zarobkowych Pozwanego.
W odpowiedzi na pozew może Pan również wnieść o przesłuchanie Pana oraz świadków w drodze pomocy prawnej przez sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego. Zgodnie bowiem z art. 225 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli charakter dowodu się temu nie sprzeciwia, sąd orzekający może postanowić, że jego przeprowadzenie nastąpi przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających dokonanie tej czynności na odległość. Sąd orzekający przeprowadza dowód w obecności sądu wezwanego lub referendarza sądowego w tym sądzie.
Proszę pamiętać, iż generalną zasadą obowiązującą w postępowaniu cywilnym jest to, iż ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
W odpowiedzi na pozew powinien więc się Pan skupić na udokumentowaniu Pana wydatków, udokumentowaniu dochodów lub ich braku, wykazaniu niskich wyników w nauce córki, wykazaniu, iż aktywnie poszukuje Pan pracy i z przyczyn od Pana niezależnych nie może Pan jej znaleźć.
Tagi: alimenty, dziecko
Opinie naszych zadowolonych Klientów