Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Korzystanie z usług prostytutek

19.10.2012
Zarówno sama prostytucja, jak również korzystanie z usług prostytutek w polskim systemie prawa nie jest karalne. Karalne jest natomiast nakłanianie innej osoby do uprawiania prostytucji lub ułatwianie uprawiania prostytucji w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Karalne jest również czerpanie korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji przez inną osobę.
 
Znamię „czerpie” wskazuje na niezbędność wielokrotności zachowań, co oznacza, że sutenerstwem nie jest jednorazowe, czy nawet kilkukrotne, lecz mające charakter okazjonalny, przyjmowanie korzyści majątkowych pochodzących z uprawiania prostytucji przez inną osobę.
 
Natomiast odnosząc się do Pana zachowania to zgodnie z art. 190 Kodeksu karnego kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona,  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
 
Strona przedmiotowa groźby karalnej polega na grożeniu innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby dla niej najbliższej. Nie stanowi zatem groźby karalnej grożenie pokrzywdzonemu popełnieniem wykroczenia czy też naruszeniem przepisów prawa cywilnego lub administracyjnego. Po zmianach wprowadzonych w treści niektórych przepisów części szczególnej Kodeksu karnego przez przepisy wprowadzające Kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 1999 r. Nr 83, poz. 931) wydaje się, że nie stanowi groźby karalnej grożenie pokrzywdzonemu popełnieniem przestępstwa skarbowego (tak, jak się wydaje: A. Marek, Kodeks... , s. 365, oraz J. Wojciechowska, w: Kodeks... , red. A. Wąsek, t. I, s. 739; zob. też A. Michalska-Warias, Glosa do uchwały SN z dnia 4 kwietnia 2005 r., I KZP 7/2007 , Prok. i Pr. 2007, nr 7-8, s. 200-206).
 
Pana słów w mojej ocenie w żadnym wypadku nie można traktować jako groźby karalnej, gdyż ujawnienie prawdy o prostytuowaniu się znajomej nie stanowi czynu karalnego. Zgodnie bowiem z art. 212 Kodeksu karnego - kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Jednakże nie ma przestępstwa określonego w art. 212 § 1, jeżeli zarzut uczyniony niepublicznie jest prawdziwy.
 
Mając więc na uwadze powyższe okoliczności Pana zachowania nie wyczerpują znamion przestępstwa a wyłudzenie dokonane przez prostytutkę może Pan zgłosić do organów ścigania.


Tagi: prostytucja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły