Intrum Justitia przedsądowe wezwanie do zapłaty
17.10.2012
Jak wynika z załączonych pism zawarł Pan umowę ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego z firmą
hdi asekuracja TU S.A. Obowiązkowe ubezpieczenia pojazdów mechanicznych zostały uregulowane w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Jak wynika z załączonego przez Pana zawiadomienia o rozpoczęciu procedury sądowej firma
intrum justitia Sp. z o.o. działa w imieniu i na rzecz
hdi asekuracja Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. na podstawie art. 95§1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 95§1 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela.
Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne należy uznać, iż
intrum justitia posiada umocowanie prawne do występowania w imieniu i na rzecz firmy
hdi asekuracja S.A.
Jednakże z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. W przypadku roszczeń o zapłatę z tytułu ubezpieczenia OC natomiast będzie miał zastosowanie art. 819 Kodeksu cywilnego - roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech.
Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.
Roszczenie objęte niniejszym wezwanie uległo więc przedawnieniu w dniu 20 stycznia 2010 roku i może Pan uchylić się od zapłaty poprzez podniesienie zarzutu przedawnienia roszczenia w sprzeciwie od nakazu zapłaty.
W chwili obecnej więc nie powinien Pan w żaden sposób odpowiadać na pisma
intrum justitia, zaś po otrzymaniu nakazu zapłaty z sądu należy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w którym zostanie podniesiony zarzut przedawnienia co pozwoli Panu na uniknięcie zapłaty w niniejszej sprawie.
Tagi: intrum justitia, hdi asekuracja, przedawnienie
Opinie naszych zadowolonych Klientów