Związek z Ukrainką
10.10.2012
W celu legalizacji pobytu Pana wybranki w Polsce winna ona wystąpić o udzielenie jej zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Procedura uzyskania zezwolenia na zamieszkanie w Polsce została uregulowana w Ustawie z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach. Ustawa określa zasady i warunki wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przejazdu przez to terytorium, pobytu na nim i wyjazdu cudzoziemców z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tryb postępowania oraz organy właściwe w tych sprawach.
Zgodnie z art. 53a Ustawy o cudzoziemcach
zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony udziela się cudzoziemcowi, który wykaże, iż zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie mu takiego zezwolenia nawet jeżeli okoliczności te nie są wymienione w ustawie.
Jak słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku w sprawie V SA/Wa 552/06 zgodnie z art. 53 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony można udzielić cudzoziemcowi, który "wykaże, że zachodzą inne, niż określone w ust. 1, okoliczności uzasadniające jego zamieszkiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące oraz że posiada środki finansowe niezbędne do pokrycia kosztów pobytu na tym terytorium". Tak więc Prezes Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców, powołując się w zaskarżonej decyzji na art. 57 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy i rozpatrując sprawę skarżącej w kontekście "wymogów, o których mowa w art. 53", powinien był zbadać i ocenić również to, czy podnoszony przez nią fakt wieloletniego pozostawania w nieformalnym, trwałym związku z obywatelem polskim, sprawowania opieki nad jego dzieckiem, może stanowić taką właśnie "inną" okoliczność "uzasadniającą" jej zamieszkiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ocenić, czy pozostając od wielu lat na utrzymaniu konkubenta mającego stałe dochody przekraczające 4 tys. zł posiada ona "środki finansowe niezbędne do pokrycia kosztów pobytu na tym terytorium" w rozumieniu przepisu art. 53 ust. 4 ustawy. Tymczasem w toku prowadzonego w niniejszej sprawie postępowania kwestia "słusznego interesu" skarżącej, w zasadzie w ogóle nie była rozważana. Brak jakichkolwiek rozważań, które dotyczyłyby zindywidualizowanej oceny "słusznego interesu" skarżącej nie tylko narusza zasadę postępowania wynikającą z art. 7 Kpa, lecz także godzi w ustanowioną w Konstytucji RP zasadę ochrony rodziny i rodzicielstwa - wartościom podlegającym ochronie prawnej tak w prawie polskim, jak i międzynarodowym.
W chwili obecnej Pana wybranka powinna niezwłocznie złożyć wniosek o udzielenie jej zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Do wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie należy dołączyć:
-
4 egzemplarze prawidłowo wypełnionego wniosku
-
4 aktualne nieuszkodzone fotografie
-
Ważny paszport (3 kserokopie + oryginał do wglądu)
-
Umowę najmu lokalu mieszkalnego np. jednego pokoju w Pana mieszkaniu
-
Dowód wniesienia opłaty za wniosek - 340 zł
-
Pełnomocnictwo dla Pana wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej
W dalszej kolejności będzie trzeba wykazać, iż wybranka posiada
-
stabilne źródło dochodu w tym celu możecie Państwo np. podpisać umowę renty;
-
posiada ubezpieczenie zdrowotne obejmujące również pobyt w szpitalu - polisę można kupić np. w PZU Życie
-
należy również wykazać łączące Państwa relacje.
Jeżeli w przyszłości zamierzacie Państwo zawrzeć związek małżeński warto już na tym etapie wystąpić do sądu o udzielenie zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego co będzie dodatkowym argumentem aby na chwilę obecną Pana wybrance udzielić zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
Cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony co najmniej 45 dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie lub przed upływem terminu ważności poprzedniego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
Jeżeli termin do złożenia wniosku nie zostanie zachowany,
cudzoziemiec jest obowiązany opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed upływem okresu pobytu oznaczonego w wizie lub na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, w przypadku gdy postępowanie w sprawie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony nie zostało zakończone przed upływem tego okresu pobytu.
Decyzję w sprawie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, a w przypadku cudzoziemca przebywającego za granicą - wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamierzonego pobytu cudzoziemca.
Tagi: ślub, małżeństwo, cudzoziemiec, obcokrajowiec, zezwolenie na zamieszkanie
Opinie naszych zadowolonych Klientów