Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zasiedlenie domu

10.10.2012
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów Kodeksu cywilnego. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
 
Natomiast zgodnie z treścią art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
 
Co istotne w omawianej sprawie do roku 1990 przedmioty artykuł przewidywał odpowiednio okresy zasiedzenia 10 lat w przypadku dobrej wiary oraz 20 lat w przypadku złej wiary.
 
Nabycie własności w drodze dziedziczenia czyni bezprzedmiotową, a nawet wyklucza możliwość zasiedzenia własności tych przedmiotów przez osobę, która z mocy dziedziczenia stała się ich właścicielem. Nie może domagać się stwierdzenia zasiedzenia także ten, kto nie ma w tym interesu prawnego; np. zasiedzenia z datą przed 4 listopada 1971 r., jeżeli stan prawny objętej wnioskiem nieruchomości uległ z tym dniem zmianie na skutek wydania aktu własności ziemi na podstawie ustawy  z 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 27, poz. 250). Możliwe jest natomiast nabycie przez zasiedzenie współwłasności w części ułamkowej większej niż to wynika z dziedziczenia. Możliwy jest zbieg zasiedzenia i dziedziczenia w tym sensie, że np. pewną nieruchomość w określonej części - czy to fizycznej, czy ułamkowej - może nabyć ta sama osoba w drodze dziedziczenia, a część - w drodze zasiedzenia. Dlatego można stwierdzić zasiedzenie także tylko co do części nieruchomości (podobnie SN w orzeczeniu z 5 stycznia 1972 r., II CR 534/71 , LexPolonica CD, Warszawa 1999-2004 ). 
 
Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności, który nie zobowiązuje osoby nabywającej ją w ten sposób do dania jakiegokolwiek ekwiwalentu. To samo dotyczy zasiedzenia przez jednego ze spadkobierców przeciwko innemu spadkobiercy. Co innego jednak jest zaliczenie na udział wartości nabytej przez zasiedzenie części spadku wtedy, gdy do takiego zasiedzenia doszło na skutek tego, że spadkobiercy dokonali nieformalnego podziału, wówczas bowiem ich wolą jest, aby każdy z nich nabywał odpowiednią część spadku z zaliczeniem na swój udział w nim; w takim wypadku istniałyby podstawy do odpowiedniego stosowania przepisów o zaliczeniu darowizn (orzeczenie SN z 15 listopada 1968 r., III CRN 257/68 , OSPiKA 1/70, poz. 5).
 
Reasumują powyższe rozważania, w mojej ocenie, Pana Ojciec w drodze zasiedzenia z mocy prawa bały własność przedmiotowej nieruchomości w roku 1990, względnie w roku 2000. Ponieważ w tym okresie żyła jeszcze właścicielka nieruchomości nie stoi ten fakt w kolizji z sprawami spadkowymi.
 
Na chwilę obecną w celu uregulowania własności nieruchomości powinien Pana Ojciec przeprowadzić postępowanie spadkowe (wniosek o stwierdzenie nabycia spadku) a następnie wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości.


Tagi: zasiedlenie, zasiedzenie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły