Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Naruszenie praw autorskich do projektu boiska

04.10.2012
Sprawa roszczeń spółki Archi-Plus sp. z o.o. w sprawie wykorzystania projektu typowego „Orlik 2012” jest w ostatnim czasie dosyć głośna, zaś stanowisko Ministerstwa Sportu i samej spółki są skrajnie różne.
 
W chwili obecnej otrzymała Pani zawezwanie do próby ugodowej. Przedmiotowe zawezwanie może Pani w mojej ocenie zignorować, ewentualnie odpisać, iż nie naruszała Pani praw autorskich i tym samym zawarcie jakiejkolwiek ugody w niniejszej sprawie nie jest możliwe.
 
Zgodnie z stanowiskiem Ministerstwa Sportu  roszczenia zgłaszane przez spółkę Archi Plus sp. z o.o., reprezentowaną przez adwokata H. M., nie zostały do tej pory w jakikolwiek sposób udokumentowane. Co więcej, istnieją uzasadnione wątpliwości prawne, czy przedmiot prac, na który powołuje się ww. pełnomocnik, podlega ochronie prawnoautorskiej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.). Równolegle, ministerstwo stoi na stanowisku, że zarówno samo ministerstwo, jak i poszczególne gminy uczestniczące w projekcie dysponowały i dysponują odpowiednim tytułem prawnym, który umożliwiał korzystanie z wykonanego, co godne podkreślenia, na zlecenie ministerstwa projektu boiska, także w sferze prawa autorskiego.
 
Natomiast w przypadku otrzymania pozwu od spółki winna Pani dokonać przypozwania Gminny zlecającej projekt, jak również Skarbu Państwa - gdyż w przypadku przegrania sprawy Pani firma będzie posiadała skuteczne roszczenie przeciwko tym podmiotom. Zgodnie z deklaracjami Skarbu Państwa będzie ono przystępowało do sporów w sprawie naruszenie praw autorskich do projektu architektonicznego wytaczanych przez Archi Plus.
 
Zgodnie z art. 76 Kodeksu postępowania cywilnego kto ma interes prawny w tym, aby sprawa została rozstrzygnięta na korzyść jednej ze stron, może w każdym stanie sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji przystąpić do tej strony (interwencja uboczna).
 
Ponadto zgodnie z art. 84 Kodeksu postępowania cywilnego strona, której w razie niekorzystnego dla niej rozstrzygnięcia przysługiwałoby roszczenie względem osoby trzeciej albo przeciwko której osoba trzecia mogłaby wystąpić z roszczeniem, może zawiadomić taką osobę o toczącym się procesie i wezwać ją do wzięcia w nim udziału.
 
W tym celu strona wnosi do sądu pismo procesowe wskazujące przyczynę wezwania i stan sprawy. Pismo to doręcza się niezwłocznie osobie trzeciej, która może zgłosić swe przystąpienie do strony jako interwenient uboczny.


Tagi: prawa majątkowe, prawo autorskie, projekt architektoniczny

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły