Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Umowa najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego

03.10.2012
Przeanalizowałem przesłaną przez Panią umowę najmu zatytułowaną jako umowa najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego, sama umowa nie zawiera błędów, jednakże nie chroni ona Pani w sposób optymalny a już w żadnym wypadku nie jest ona umową najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego.
 
Zgodnie art. 19a Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
 
Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:
 1. oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d ust. 2;
 2. wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
 3. oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
 
Warunkiem powstania najmu okazjonalnego, w rozumieniu nowych przepisów, jest zawarcie umowy w formie pisemnej (forma pisemna pod rygorem nieważności - ad solemnitatem ). Ten sam rygor dotyczy jej zmiany. Sama forma (pisemna) umowy nie gwarantuje jednak żadnych odstępstw od unormowań ochronnych niniejszej ustawy. Dopiero zgłoszenie umowy do właściwego organu podatkowego czyni i nadaje jej realny status umowy najmu okazjonalnego.
 
W żaden sposób nie chroni Panią również nie zameldowanie w przedmiotowym lokalu mieszkalnym najemcy. Jak wielokrotnie podkreślano w orzecznictwie sądów meldunek jest jedynie czynnością administracyjną i nie stanowi tytułu prawnego do lokalu, natomiast tytuł prawny wynika wprost z zawartej umowy najmu.
 
Zgodnie z art. 10 Ustawy o ewidencji ludności osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia.  Natomiast zgodnie z art. 147 Kodeksu wykroczeń Kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany. Kto, będąc do tego obowiązany, nie zawiadamia właściwego organu o niedopełnieniu przez inną osobę ciążącego na niej obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.
 
Na szczęście co do zasady umowa najmu nie podlega obowiązkowej rejestracji w urzędzie skarbowym, tzn. nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych PCC (dawniej opłata skarbowa). Nie trzeba zatem zgłaszać w urzędzie skarbowym samego faktu zawarcia umowy najmu, a jedynie można wybrać zasady opodatkowania – no i trzeba zapłacić podatek.
 
Koniecznie trzeba jednak zauważyć, że w przypadku najmu lokali mieszkalnych w ramach tzw. najmu okazjonalnego, jeżeli chce się skorzystać z udogodnień (prostsze wyrzucenie najemcy w razie np. zalegania z czynszem), trzeba zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.
 
W mojej ocenie najlepszym dla Pani rozwiązaniem byłoby rozwiązanie przedmiotowej umowy i podpisanie nowej umowy najmu okazjonalnego zgodnie z literą prawa i zgłoszenie jej w ustawowym terminie do urzędu skarbowego.


Tagi: najem, mieszkanie, umowa

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 02.01.2013 Edward napisał(a):

  "Wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
  oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym." O tuż stwierdzenie to ma wady prawne,ponieważ nie uwzględnia takiej sytuacji jak śmierć właściciela lokalu wskazanego w oświadczeniu lub sprzedaży tego lokalu.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły