Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Uznanie za obywatela polskiego

03.10.2012
W mojej ocenie w Pana przypadku istnieją dwie możliwości ubiegania się o obywatelstwo polskie zgodnie z Ustawą z dnia 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim. Przedmiotowa ustawa określa zasady, warunki oraz tryb nabywania i utraty obywatelstwa polskiego, potwierdzenie jego posiada lub utraty, a także właściwość organów w tych sprawach.
 
Pierwszą możliwością jest zwrócenie się z wnioskiem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o nadanie obywatelstwa polskiego. Przedmiotowy wniosek składa się, za pośrednictwem wojewody, osobiście lub korespondencyjnie z podpisem urzędowo poświadczonym.
 
W przypadku gdy na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku o nadanie obywatelstwa polskiego wojewoda poweźmie wątpliwość, czy cudzoziemiec nie posiada obywatelstwa polskiego, wszczyna z urzędu postępowanie w sprawie potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
 
Niestety w względu na dużą ilość wniosków postępowanie o nadanie obywatelstwa jest długotrwałe i czasami trwa nawet kilka lat.
 
Drugą możliwością uzyskania przez Pana obywatelstwa polskiego jest uznanie za obywatela polskiego. Zgodnie z art. 30 Ustawy o obywatelstwie polskim za obywatela polskiego uznaje się m.in. cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, które uzyskał w związku z polskim pochodzeniem.
 
W chwili obecnej jako cudzoziemiec mieszkający stale w Polsce może Pan bezpośrednio do wojewody wystąpić z wnioskiem o uzyskanie zezwolenia na osiedlenie się. Możliwość taką gwarantuje Panu art. 52 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej osoba, której pochodzenie polskie zostało stwierdzone zgodnie z ustawą, może osiedlić się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na stałe.
 
Jedyną ustawą, która określa, na jakich zasadach ustalane jest polskie pochodzenie, jest ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji - tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie IV SA/Wa 1270/06.
 
Zgodnie z Ustawą o repatriacji za osobę polskiego pochodzenia, w rozumieniu niniejszej ustawy, uznaje się osobę deklarującą narodowość polską i spełniającą łącznie następujące warunki: 
 1. co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej; 
 2. wykaże ona swój związek z polskością, w szczególności przez pielęgnowanie polskiej mowy, polskich tradycji i zwyczajów.
 
W mojej ocenie druga możliwość postępowania w Pana sprawie jest optymalne, gdyż z jednej strony w stosunkowo niedługim czasie (ok. 90 dni) uzyska Pan zezwolenie na osiedlenie się w Polsce wydawane na okres 10 lat i ma Pan gwarancję, iż następnie uzyska Pan obywatelstwo polskie.


Tagi: obywatelstwo, karta polaka

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły