Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Transfer zasiłku dla bezrobotnych

01.10.2012
Zasiłek dla poszukujących pracy (Jobseeker Benefit) może zostać przeniesiony do innego kraju UE, a więc także do Polski. Zapomoga dla poszukujących pracy (Jobseeker Allowance) nie jest świadczeniem podlegającym transferowaniu, co oznacza, że nie można go przenieść ani do Polski, ani do innego kraju UE.
 
Transfer zasiłku do Polski ma z założenia pomóc osobie poszukującej pracy w otrzymywaniu środków pieniężnych, w sytuacji, gdy wyjeżdża ona w poszukiwaniu pracy do Polski. Należy więc pamiętać, że transfer zasiłku jest możliwy nie dlatego, że zdecydowaliśmy się wrócić do Polski i z tego tytułu państwo irlandzkie zdecydowało się jeszcze przez określony czas wypłacać nam zasiłek w tutejszej wysokości, ale dlatego, że w toku ubiegania się o transfer zasiłku oświadczamy, że jedziemy do Polski w poszukiwaniu pracy.
 
Osoba wyjeżdżająca do Polski w poszukiwaniu pracy i ubiegająca się z tego tytułu o transfer do Polski jej zasiłku dla poszukujących pracy nadal podlega wszelkim przepisom dotyczącym: obowiązku starania się o znalezienie zatrudnienia, możliwości wstrzymania świadczenia z racji nieuzasadnionej odmowy przyjęcia ofert pracy itd.
 
Jako obywatele UE Polacy mogą pobierać zasiłek dla bezrobotnych w innym kraju Wspólnoty niż ten, w którym został on im przyznany. Wynika to z rozporządzenia w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.
 
Należy pamiętać, iż przed wyjazdem z Irlandii należy dokonać zgłoszenie chęci transferu zasiłku, Irlandzka instytucja wyda Panu formularz U2. W ciągu 7 dni od wyjazdu należy zarejestrować się w urzędzie pracy w państwie, w którym szuka się pracy.
 
Następnie otrzyma Pan prawo do otrzymania świadczeń dla bezrobotnych przez trzy miesiące od dnia, w którym przestał Pan pozostawać do dyspozycji służb zatrudnienia Irlandii. Właściwa służba może ten okres wydłużyć maksymalnie do 6 miesięcy.
 
Co do podjęcia ewentualnego stażu na terenie Polski właściwe również będzie prawo Irlandii i w tej kwestii ewentualne podjęcie stażu należy skonsultować z służbami Irlandzkimi - możliwe, iż uzyskanie opinii w tym zakresie może być kłopotliwe z względu na fakt, iż Irlandzkie prawodawstwo nie zna takiej instytucji. 


Tagi: zasiłek, bezrobotny

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły