Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wstąpienie w stosunek najmu z mocy prawa

27.09.2012
W pierwszej kolejności powinna się Pani udać do Urzędu Gminny i poprosić o wydanie niedoręczonej Pani korespondencji. Udzielanie porady prawnej bez znajomości skutecznie doręczonych Pani dokumentów jest niezmiernie trudne. Należy pamiętać, iż zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. 
 
Jak podkreślił Sąd Najwyższy w sprawie II CSK 266/2009 art. 61 § 1 k.c. stwarza podstawy do przyjęcia, że skuteczności złożenia oświadczenia woli ustawodawca upatruje jedynie w powstaniu stanu możności przyjęcia przez adresata do wiadomości treści tego oświadczenia.
 
Natomiast w mojej ocenie za bezsprzeczne w niniejszej sprawie należy uznać, iż z chwilą śmierci mamy wstąpiła Pani w stosunek najmu mieszkania komunalnego z mocy prawa. Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby wymienione powyżej wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
 
Jak słusznie wskazał Sąd Najwyższy w sprawie III CKN 937/2000 w razie śmierci najemcy, osoby wymienione w art. 8 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych - Dz. U. 1994 r. Nr 105 poz. 509 ze zm. (obecnie art. 691 kc) wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego z mocy samego prawa (ex tunc) z chwilą tej śmierci. Bieg terminu wypowiedzenia umowy najmu, rozpoczęty przed tą chwilą, lecz do niej nie zakończony, nie ma w tym przedmiocie znaczenia.
 
Kodeks cywilny więc nie przewiduje dodatkowych wymagań aby dzieci najemcy wstąpiły w stosunek najmu mieszkania komunalnego tj. kryteria dochodowe, czy też posiadanie innego lokalu. Wstąpienie w stosunek najmu następuje z mocy prawa i ewentualne ustalenie tego prawa w razie konieczności winno nastąpić na drodze sądowej.
 
Musi jednak Pani pamiętać, iż zgodnie z Ustawą o ochronie praw lokatorów właściciel lokalu mieszkalnego w którym czynsz jest niższy niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
 
W mojej ocenie przepisanie mieszkania spółdzielczego na córkę w chwili obecnej nie miałoby wpływu na przebieg sprawy. Jednakże skoro w tym mieszkaniu córka zamieszkuje wraz z rodzinną to w rozumieniu przepisów nie można go uznać za inny lokal w którym mogłaby Pani zamieszkać. 
 
W chwili obecnej należałoby ustalić treść pisma wysłanego do Pani w sierpniu i podjąć odpowiednie środki procesowe. W mojej ocenie pismo wysłane do Pani w sierpniu przez gminę było rozwiązaniem umowy najmu mieszkania komunalnego z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.


Tagi: najem, mieszkanie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły