Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Ślub z obywatelką Tajlandii

21.09.2012
W pierwszej kolejności w celu umożliwienia pobytu Pana narzeczonej na terytorium Polski musi ona uzyskać wizę. Kwestie związane z uzyskaniem wizy przez cudzoziemca zostały uregulowane w Ustawie z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach.
 
Wizę wydaje się w celach określonych w Ustawie, jak również w innych celach o ile cudzoziemka wykaże konieczność przyjazdu do Polski. W mojej ocenie najlepszym powodem sprowadzenia Pana narzeczonej do Polski będzie okoliczność związana z przygotowaniem uroczystości ślubnych. W tym celu należy podjąć następujące kroki:
 
Wyrobienie zaproszczenia dla wybranki
 
Z wnioskiem o wydanie zaproszenie należy zwrócić się do Wojewody właściwego dla Pana miejsca zamieszkania.  Zgodnie z art. 16 Ustawy o cudzoziemcach - Cudzoziemiec może przedstawić zaproszenie jako dokument potwierdzający posiadanie wystarczających środków utrzymania na czas trwania planowanego pobytu oraz na powrót do państwa pochodzenia lub zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd.
 
Zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt. 4 ustawy o cudzoziemcach w zaproszeniu zamieszcza się zobowiązanie zapraszającego do pokrycia kosztów związanych z pobytem i wyjazdem zapraszanego Cudzoziemca, w tym kosztów ewentualnego leczenia oraz kosztów wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Złożenie wniosku o zezwolenie na zawarcie ślubu
 
Zgodnie z art. 56 Ustawy prawo o aktach stanu cywilnego cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo jest obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. Jeżeli otrzymanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu.
 
W postępowaniu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia dokumentu sąd na podstawie właściwego prawa ustala, czy osoba ta może zawrzeć małżeństwo.
 
Złożenie samego wniosku nie rodzi konieczności zawarcia związku małżeńskiego natomiast będzie ono dokumentowało fakt zamiaru zawarcia związku a co ważniejsze Sąd wyznaczy termin rozprawy na który wezwie Pana narzeczoną co będzie dodatkowym argumentem na wydanie jej wizy.
 
Po dokonaniu powyższych czynności i uzyskaniu wezwania z sądu na termin rozprawy należy złożyć wniosek wizowy z terminem pobytu 3 miesiące.
 
Niezwłocznie po przyjeździe do Polski narzeczonej należy wystąpić z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Wniosek należy złożyć nie później niż na 45 dni przed końcem wizy.
 
Po uzyskaniu zezwolenia na zamieszkania Pana narzeczona będzie mogła już stale mieszkać legalnie w Polsce. Wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie można motywować bądź okresem narzeczeństwa bądź zawarciem związku małżeńskiego.
 
Jeżeli jest Pan zdecydowany na małżeństwo to lepiej ten związek zawrzeć gdyż procedura będzie o wiele prostsza a ponadto np. na podjęcie pracy w Polsce Pana żona nie będzie musiała posiadać zezwolenia na pracę co z pewnością ułatwi jej znalezienie pracy.


Tagi: wiza, zaproszenie, ślub, małżeństwo

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły