Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Alimenty od ojca mieszkającego za granicą

21.09.2012
Poruszone przez Panią zagadnienie zostało uregulowane w Ustawie z dnia 4 lutego 2011 roku Prawo prywatne międzynarodowe. Ustawa Prawo prywatne międzynarodowe reguluje właściwość prawa dla stosunków z zakresu prawa prywatnego związanych z więcej niż jednym państwem.
 
Zgodnie z Ustawą prawo właściwe dla zobowiązań alimentacyjnych określa rozporządzenie Rady (WE) nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (Dz. Urz. UE L 7 z 10.01.2009, str. 1).
 
Zgodnie z decyzją Rady z 30.11.2009 r. (Dz.Urz. L Nr 331 z 16.12.2009, s. 17 i n.) do określania prawa właściwego dla zobowiązań alimentacyjnych należy stosować postanowienia Protokołu haskiego z 23.11.2007 r. (2009/941/WE; dalej jako: Protokół). W ten sposób uzupełniono obowiązujące w tym zakresie w prawie unijnym postanowienia rozporządzenia Rady (WE) Nr 4/2009 z 18.12.2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (Dz.Urz. L Nr 7 z 10.1.2009 r., s. 1).
 
Zgodnie z art. 1 Protokół określa prawo właściwe dla zobowiązań alimentacyjnych wynikających ze stosunków rodzinnych, pokrewieństwa, małżeństwa lub powinowactwa, w tym zobowiązań alimentacyjnych wobec dziecka niezależnie od stanu cywilnego rodziców. Orzeczenia wydane przy zastosowaniu Protokołu nie mają wpływu na istnienie jakiegokolwiek ze ww. stosunków. Zasadą jest że zobowiązania alimentacyjne podlegają prawu państwa, w którym wierzyciel ma miejsce zwykłego pobytu (art. 3 Protokołu). W przypadku zmiany miejsca zwykłego pobytu wierzyciela stosuje się prawo państwa, w którym wierzyciel ma nowe miejsce zwykłego pobytu, od momentu, w którym nastąpiła ta zmiana.
 
Postanowienia Protokołu przewidują również szczególną właściwość prawa uprzywilejowująca niektórych wierzycieli. Mają one zastosowanie w przypadku zobowiązań alimentacyjnych:
 
 • rodziców na rzecz ich dzieci;
 • osób innych niż rodzice na rzecz osób, które nie ukończyły 21 lat (z wyłączeniem zobowiązań wynikających ze stosunków, o których mowa w art. 5 Protokołu); oraz
 • dzieci na rzecz ich rodziców.
 
Jeżeli wierzyciel nie może na mocy prawa państwa, w którym ma on miejsce zwykłego pobytu, uzyskać świadczeń alimentacyjnych od dłużnika, stosuje się wówczas prawo miejsca organu orzekającego w sprawie. W sytuacji, gdy wierzyciel wytoczył powództwo przed właściwym organem państwa, w którym dłużnik ma miejsce zwykłego pobytu, stosuje się prawo miejsca organu orzekającego w sprawie. Natomiast jeśli wierzyciel nie jest w stanie uzyskać świadczeń alimentacyjnych od dłużnika na mocy ww. systemów prawnych stosowane powinno być prawo państwa ich obywatelstwa, jeśli mają wspólne.
 
Nie bez znaczenia dla opisanej przez Panią sytuacji będzie również treść Konwencji o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą sporządzonej w Nowym Jorku dnia 20 czerwca 1956 roku. W przypadku dochodzenia roszczenia na mocy Konwencji należy złożyć stosowny wniosek do Sądu Okręgowego wraz z aktem urodzenia dziecka oraz pełnomocnictwem dla organu norweskiego. 
 
Procedura unijna jest bardziej kosztowna niż nowojorska, ponieważ samemu należy pokryć koszty tłumaczenia wszystkich dokumentów, ich wysyłki oraz opłacić zagranicznego pełnomocnika. Można jednak w wydziale cywilnym własnego sądu okręgowego zgłosić się po pomoc prawną, tzn. poprosić, aby polski sąd przekazał wniosek wraz z dokumentami do odpowiedniego organu w kraju unijnym. Można również starać się o zwolnienie z kosztów sądowych, (czyli opłat za tłumaczenie przysięgłe), jeżeli wiązałoby się to z uszczerbkiem dla utrzymania siebie lub swojej rodziny.
 
Natomiast sam fakt wyboru miejsca wystąpienia o alimenty nie powinien mieć wpływu na wysokość orzeczonego świadczenia.


Tagi: alimenty, norwegia

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły