Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odwołanie od opłaty za abonament

20.09.2012
Poruszone przez Pana zagadnienie zostało uregulowane w Ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych.
 
Zgodnie z Ustawą odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają, dla celów pobierania opłat abonamentowych za ich używanie, zarejestrowaniu w placówkach operatora publicznego. Jak wynika z wezwania przedmiotowej rejestracji dokonano, jednak nie wnoszono należnej opłaty abonamentowej. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.
 
Co istotne należy pamiętać, iż opłata za telewizję kablową, satelitarną, oraz platformy cyfrowe nie zwalnia z płacenia opłaty abonamentowej. abonament jest opłatą za posiadanie odbiornika, niezależnie od rodzaju oglądanego programu oraz jego nadawcy.
 
Nie można w niniejszej sprawie zasłaniać się również przedawnieniem opłaty abonamentowej, gdyż zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 07 maja 2009 roku (III CZP 20/09) termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na postawie ustawy z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne, określa art. 118 K.c. Zasadą więc jest, że roszczenia o opłaty abonamentowe ulegają przedawnieniu po upływie trzech lat. Taki okres nie dotyczy jednak abonamenty RTV ponieważ abonament taki jest opłatą o charakterze administracyjnym.
 
Abonament RTV stanowi przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie publiczne, które wyróżnia jej celowy charakter. W stosunku do należności głównej jak również do odsetek jako opłat publicznoprawnych należy stosować rozdział III Ordynacji podatkowej. Zgodnie z treścią art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie to przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. W przypadku abonamentu RTV, przepis ordynacji podatkowej stanowi przepis szczególny względem regulacji zawartych w 118 K.c. tak więc w przypadku opłat abonementu RTV przedawnienie następuje po 5 latach a nie po 3 latach jak w przypadku pozostałych opłat abonamentowych. Zarówno należność główna jak również odsetki podlegają wyegzekwowaniu zgodnie z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
 
W przypadku więc gdy posiadacie Państwo odbiornik telewizyjny nie ma możliwości uniknięcia przedmiotowej opłaty. Jeżeli natomiast odbiornika Państwo nie posiadacie to należy go wyrejestrować w placówce poczty polskiej aby w przyszłości przedmiotowa opłata nie była naliczana.


Tagi: abonament

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 21.01.2013 Maria napisał(a):

  Pies wam mordę lizał za taki program w TV, same powtórki ze średniowiecza pancerni i pies lokatorzy zmiennicy wojna domowa i inne gnioty ale za co chcecie abonament za ten syf. Wlazł mężowi komornik na rentę (770zł)Ja jestem na emeryturze choruję na cukrzycę. W marcu niespodziewanie upadła moja firma zostały zobowiązania. Mąż ma chorobę z zanikami pamięci.Leki na nasze choroby kosztują majątek , a tu komornik, spłata zobowiązań .Z całą stanowczością oświadczam, że wobec takiego obrotu spraw nie stać mnie będzie na leki dla męża, moje i odpowiednią dietę dla cukrzyka. To tak jakby odwrócony "ROBIN HOOD" zabrać ubogim i dać majętnym Lisom, jakimś bezwartościowym niby celebrytom

 • 07.02.2013 Elzbieta napisał(a):

  Chciałam wyrejestrować radioodbiornik na poczcie i co się okazało PANI Z OKIENKA NIE CHCIAŁA PRZYJĄĆ TEGO SWEJ WIADOMOŚCI. Co z takim przypadku zrobić.
  Pozdrawiam

 • 25.06.2013 Zbyszek napisał(a):

  To co robi poczta zwana Polska SA, to jakieś jaja!!! Upomnienie wysyła Bydgoszcz, Pismo po odwołaniu abonenta, Białystok, od kolejnego odwołania odpowiada Opole. Burdel panujący w PP. SA dalej trwa, odwołanie kombatantom, posiadającym legitymacje odpowiada kto chce. Czekamy na kolejna odpowiedź z Lublina, potem Gdańska itd, itp.

 • 07.10.2013 Nora napisał(a):

  Przed kilkoma dniami otrzymałam pismo z Poczty Polskiej S.A. do opłaty abonamentu za okres 2008-2013 w wysokości 1576,76 zł. Jestem zdruzgotana bandyckim postępowaniem wobec ludzi którzy przez pół wieku łożyli na TV – w moim przypadku 38 lat. Opłacać abonament zaprzestałam w roku 2008 po wypowiedziach Premiera Tuska o haracz płaconym na TV. Dzisiaj ściga się tylko tych, którzy byli uczciwi i zarejestrowali telewizory, głównie emerytów i rencistów ludzi starszych. Ci którzy nigdy nie płacili mogą spać spokojnie i śmiać się z tych naiwnych. Czy to jest Państwo Prawa? To bandytyzm i kpina z ludzi. Przez 5 lat nie potrafiono wypracować unormowań prawnych, które w sprawiedliwy sposób obciążających wszystkich obywateli lub zniesienia haraczu. Pozdrawiam Premiera. EMER49

 • 22.11.2013 Grzegorz napisał(a):

  Witam. Piszę w imieniu swoim i żony na którą jest zarejestrowany radioodbiornik telewizyjny. Faktem jest, że od 2009r. nie płacimy abonamentu. Natomiast to co zrobiła Poczta Polska jest skandalem, bez jakiegokolwiek upomnienia, wezwania do zapłaty skierowała sprawę do właściwego urzędu skarbowego, w wyniku czego urząd ten zajął należności z wynagrodzenia mojej żony. W urzędzie skarbowym dowiedzieliśmy się, że oni są tylko wykon awcą i nie można u nich nic załatwić. Chcieliśmy tę należność uiścić w ratach. Urzędniczka powiedziała na, że należy się w tej sprawie kontaktować z Centrum Obsługi Finansowej, Dział Abonamentu w Bydgoszczy. Jednocześnie przekazała nam informację, że należy to zrobić pisemnie, gdyż z w/w Działem nie ma żadnego kontaktu telefonicznego, po prostu nie odbierają telefonów, nawet z urzędu skarbowego. Po prostu dla nikogo nie istnieją. Dodaję, że urzędniczka (uśmiechając się) pokazała nam pseudo notatkę jakiegoś przedstawiciela poczty który ponoć był u nas kilkakrotnie w różnych porach dnia i nikogo nie zastał, jest to nie możliwe, gdyż u nas w mieszkaniu zawsze ktoś jest. Urzędniczka nie powiedziała tego wprost ale zorientowaliśmy się, że sugeruje nam nie wiarygodność tej notatki, bo w aktach innych postępowań są takie same, (szablonowy druk komputerowy) w którym wypisuje się tylko adres i nazwisko abonenta a reszta jest wydrukowana. Czyli z założenia wynika, że ta osoba z poczty zawsze nikogo nie zastaje w domu. Ponadto brak adnotacji kto ją sporządził. Ponadto urzędniczka stwierdziła, że zanim Dział Abonamentu ustosunkuje się do prośby rozłożenia zaległości na raty (30 dni), to księgowa w miejscy zatrudnienia mojej żony już będzie zmuszona od potrącenia części należności, gdyż wypłatę żona otrzymuje 10 - go każdego miesiąca a poczta ma czas na ustosunkowanie się do 22 - go grudnia bieżącego roku. Ja się pytam czy "poczta polska", jeżeli w ogóle można ją nazwać pocztą jest w tym kraju ponad prawem. Żadnego upomnienia, wezwania do zapłaty, pseudo wizyta jakiego gościa z poczty, bez jakiegokolwiek powiadomienia "siadanie na wypłatę". Mam pieniądze i chciałbym zapłacić te należności ale jak stwierdziła urzędniczka to nie wstrzymuje zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wynagrodzenie mojej żony. To kolejny skandal. Ponadto Poczta Polska ma chyba gdzieś orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. I tak bez możliwości odwołania, porozumienia, ugody w sprawie rozłożenia na raty zaległości działa "poczta polska". A w historii Polski wpisała się bohaterskimi urzędnikami z Gdańska. Proszę o odpowiedź co teraz mamy zrobić.

 • 23.01.2014 klm napisał(a):

  Proponuję bojkot usług poczty polskiej - niech to w końcu upadnie to przesyłki będą tańsze

 • 30.01.2014 Staszek napisał(a):

  Banda złodziei, grabi zwykłych polaków

 • 02.02.2014 George napisał(a):

  Droga NORO twoje należności to chyba uległy przedawnieniu.. bo owe 5 lat to liczy się od dnia 26 pierwszego miesiąca nie opłacenia - a nie jak cwaniaki podają że od końca roku, bo niby gdzie rok się kończy 31 czy 15 go grudnia i nie ma obowiązku opłacania za cały rok tylko za miesiąc /do 25-go/ Pozdrawiam wszystkich w......nych. == cały pic polega na robieniu ludzi w wała...

 • 12.07.2014 Łukasz napisał(a):

  Witam!

  a od kiedy Spółka Prawa Handlowego a takową jest Telewizja Polska S.A. może narzucać i pobierać opłaty administracyjne skoro obowiązuje ją Kodeks Spółek Handlowych?Telewizja Polska S.A. tylko na podstawie umowy zawartej pomiędzy sobą a klientem może narzucać opłaty abonamentowe.

 • 26.06.2014 Asdfafg napisał(a):

  Myślę że należy napisać do kancelarii Premiera powołując się na jego słowa nazwał abonament rtv haraczem a do tego jest premierem więc powinien się czuc winny powyższej sytuacji ja tak zrobię i w następnej kolejności wyrejestruję telewizor

 • 27.08.2018 lidia napisał(a):

  witam
  mój przypadek jest jeszcze lepszy,gdyż ja płacę regularnie abonament rtv,Problem w tym że pieniądze wpłacałam na nr konta znaleziony w internecie Ale również należący do instytucji poczty polskiej w Bydgoszczy.Dostałam upomnienie że od kilku lat nie płacę,po czym mimo wyjaśnienia przeze mnie sprawy z udokumentowaniem wpłat otrzymałam egzekucję komorniczą i zabranie z konta 1072 zł.Prośby o wyjaśnienie sprawy puszczają mimo uszu.Złodziejstwo i oszustwo

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły