Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Bezpodstawne wzbogacenie

20.09.2012
Bez wątpienia roszczenie Pana wobec kuzyna z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawa jest w pełni uzasadnione. Zgodnie bowiem z art. 405 Kodeksu cywilnego kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.
 
Znaczenie zasady z art. 405 podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 20 grudnia 2006 r., IV CSK 272/2006 , LexPolonica nr 1079207 (MoP 2007, nr 2, s. 60), stwierdzając, że: „Podmiot, który został bezpodstawnie wzbogacony, ma obowiązek zwrotu nienależnej korzyści” . Natomiast według innej tezy tego orzeczenia, wyeksponowanej w wersji opublikowanej w  „Gazecie Prawnej” 2007, nr 2, s. 20 i  „Rzeczpospolitej” 2007, nr 1, s. C3: „Żadne zabiegi prawne nie uwolnią bezpodstawnie wzbogaconego od zwrócenia nienależnej korzyści” .
 
Problematyczna natomiast staje się kwestia związana z udowodnieniem istnienia przedmiotowego roszczenia. Zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
 
W polskim systemie prawnym, jak podnoszą przedstawiciele teorii i co wynika z orzecznictwa sądowego, rozkład ciężaru udowodnienia faktów (okoliczności faktycznych istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy) w ogóle nie rysuje się zbyt ostro. Wyraźnie podkreślił to Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały składu 7 sędziów z 21 listopada 1969 r., III PZP 24/69 , Lexpolonica nr 300848 (OSNCP 5/70, poz. 76), stwierdzając, że „sąd, dążąc do wykrycia prawdy, pobudza w tym celu inicjatywę stron i uczestników postępowania, a także działa z urzędu” . Wprawdzie po wejściu w  życie ustawy  z 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego... (Dz. U. Nr 43, poz. 189) działanie sądu z urzędu zostało zdecydowanie ograniczone, niemniej jednak nie zostało ono całkowicie wyłączone. Sąd nadal może ( art. 232 k.p.c.), chociaż nie jest już zobowiązany, dopuścić dowód niewskazany przez stronę, a ponadto powinien ( art. 5 k.p.c.) udzielać stronom i uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego potrzebnych wskazówek co do czynności procesowych (a więc i co do potrzeby udowodnienia istotnych okoliczności faktycznych) oraz pouczać ich o skutkach prawnych tych czynności i skutkach zaniedbań. W systemie prawnym, w którym nie obowiązuje zasada kontradyktoryjności w czystej postaci w postępowaniu sądowym, nie może być mowy o zdecydowanej regule rozkładu ciężaru dowodu.
 
Sąd oceniając zebrany materiał dowodowy będzie oceniał wszystkie środki dowodowe powołane przez Pana w postępowaniu tj. świadkowie, opinie biegłych, przesłuchanie stron. W mojej ocenie warto przed wystąpieniem na drogę sądową wezwać pisemnie kuzyna do zapłaty, jeżeli w odpowiedzi pisemnej wyrazi on stanowisko, iż budynek może Pan sobie zabrać to w sposób dorozumiany uzna on fakt, iż został on zbudowany z Pana środków finansowych - takie oświadczenie w ewentualnym procesie może być bardzo istotne z punktu widzenia procesowego.


Tagi: kodeks cywilny

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły