Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zachowek od brata

11.09.2012
W pierwszej kolejności należy w niniejszej sprawie ustalić czy dokument sporządzony przez Pana tatę jest faktycznie testamentem w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.  Zgodnie z art. 961 Kodeksu cywilnego jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów. 
 
W celu dokonania przedmiotowego ustalenia należy wnieść wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wraz z wskazaniem w wniosku osoby będącej posiadaczem dokumentu, który możliwe, iż zostanie uznany jako testament.
 
Ponadto konieczne jest zdobycie aktu notarialnego na mocy którego Pana Ojciec dokonał darowizny nieruchomości na rzecz swego syna a Pana brata. W tym celu w pierwszej kolejności należy udać się do Urzędu Gminny celem uzyskania wypisu z rejestru lokali wykazując Pana interes prawny w uzyskani wypisu w ten sposób, iż jest Pan spadkobiercą ustawowym zmarłego Ojca. Do wniosku należy dołączyć aktu zgonu oraz Pana akt urodzenia. Z przedmiotowego wypisu będzie wynikał numer księgi wieczystej nadanej nieruchomości, który to pozwoli ustalić kto sporządził akt notarialny oraz jaką umową przekazano na rzecz Pana brata nieruchomość.
 
 Kolejnym krokiem będzie zwrócenie się do Sądu o nakazanie udostępnienia treści aktu notarialnego bowiem konieczne jest ustalenie czy dokonana darowizna podlega zaliczeniu do schedy spadkowej czy też nie. Uzyskanie odpisu aktu notarialnego będzie konieczne tylko w sytuacji gdy Sąd spadku uzna, iż dokument sporządzony przez Pana ojca nie jest testamentem. Zgodnie bowiem z art. 1039 Kodeksu cywilnego jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.
 
W powyższej sytuacji więc już na etapie dokonywania działu spadku będzie Pan żądał wyższego udziału w masie spadkowej gdyż do spadku zostanie doliczona darowizna dokonana na rzecz brata wyliczona według cen na chwilę dokonywania działu spadku a stanu z chwili dokonania darowizny.
 
Jeżeli natomiast sąd uzna, iż dokument jest testamentem bądź w treści aktu notarialnego znajduje się zapis o niezaliczaniu darowizny na schedę spadkową wtedy powinien Pan bezpośrednio po stwierdzeniu nabycia spadku wystąpić z roszczeniem o zapłatę zachowku. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). 
 
Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. 
 
Przy czym proszę pamiętać, iż roszczenie o zapłatę zachowku przedawnia się z upływem 5 lat od dnia śmierci Pana ojca.


Tagi: zachowek, zachówek

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 12.09.2012 LexVin napisał(a):

  W przypadku gdy spadkodawca pozostawił majątek a dodatkowo wchodzi w grę roszczenie o zachowek wtedy kwestia zaliczenia na schedę spadkową jest istotna dla obliczenia wysokości zachowku. Jeżeli spadkodawca nie pozostawił majątku a tylko wchodzi w grę roszczenie o zachowek wtedy zaliczenie na schedę nie ma znaczenia.

 • 12.09.2012 Janek napisał(a):

  Zaliczenie (niezaliczenie) darowizny na schedę spadkową nie ma znaczenia dla doliczania darowizn do spadku przy obliczaniu zachowku !!! Ma to znaczenie tylko dla działu spadku.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły