Obywatelstwo polskie dla uchodźcy z Gruzji
05.09.2012
Dla poruszonego przez Pana zagadnienia istotna jest treść następujących ustaw:
-
Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach
-
Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim
-
Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 roku o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Ustawa o udzielaniu ochrony cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określa zasady, warunki i tryb udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz organy właściwe w tych sprawach.
Zgodnie z przedmiotową ustawą status uchodźcy może otrzymać cudzoziemiec, który na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem w kraju pochodzenia z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony tego kraju.
Osoba ubiegająca się o status uchodźcy powinna przedstawić fakty i ewentualnie dowody potwierdzające, że była prześladowana lub że obawia się prześladowania po powrocie do kraju pochodzenia z powodów podanych w Konwencji Genewskiej i Protokole Nowojorskim. Oznacza to, że inne przyczyny opuszczenia przez cudzoziemca kraju pochodzenia lub powodujące obawę przed powrotem do kraju nie mają znaczenia dla uznania cudzoziemca za uchodźcę.
Przy czym jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przesłanki do nadania statusu uchodźcy, wskazane w Konwencji Genewskiej, należy interpretować wąsko, nie nadaje się bowiem statusu uchodźcy ze względu na warunki życia, sytuację osobistą cudzoziemca, ani stan przestrzegania praw człowieka w kraju pochodzenia.
W praktyce osoby zamieszkałe w Gruzji niezmiernie żadnego uzyskują status uchodźcy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku odmowy udzielenia tego statusu Pana zawodnikowi możliwe, iż uzyska on ochronę uzupełniającą w sytuacji gdy jego powrót może narazić go na doznanie poważnej krzywdy.
Jeżeli na części terytorium kraju pochodzenia nie zachodzą okoliczności uzasadniające obawę cudzoziemca przed prześladowaniem lub doznaniem poważnej krzywdy i istnieje uzasadnione przypuszczenie, że cudzoziemiec będzie bez przeszkód mógł zamieszkać na tej części terytorium, uznaje się, że nie istnieje uzasadniona obawa przed prześladowaniem lub rzeczywiste ryzyko doznania poważnej krzywdy w kraju pochodzenia.
Ponadto osoba ta może się starać o udzielenie jej azylu względnie o udzielenie zgody na pobyt tolerowany. Uzyskać zezwolenie na pobyt tolerowany może jedynie osoba, która ze względu na dotyczące jej okoliczności i sytuację panującą w kraju jej pochodzenia, może żywić realną obawę naruszenia w stosunku do niej dóbr określonych treścią wspomnianego artykułu.
Każde z powyższych postępowań jest niezmiernie długotrwałe a uzyskanie obywatelstwa polskiego wiąże się z kolejnymi latami oczekiwania. Jedyną możliwością uzyskania obywatelstwa przez sportowca jest nadanie tego obywatelstwa przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Nadanie obywatelstwa polskiego następuje na wniosek cudzoziemca. Wniosek o nadanie obywatelstwa należy złożyć za pośrednictwem wojewody właściwego dla miejsca zamieszkania cudzoziemca.
Prezydent nadaje
obywatelstwo polskie lub odmawia jego nadania w drodze postanowienia. Czas oczekiwania na wydanie postanowienia przez Prezydenta wynosi ok. 1 roku.
Tagi: obywatelstwo, polska, gruzja, uchodźca
Opinie naszych zadowolonych Klientów