Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zabezpieczenie dowodu w sprawie cywilnej

22.08.2012
Zgodnie z zawartą umową ubezpieczenia auto casco zawarł Pan umowę z tzw. udziałem własnym w szkodzie. W związku, iż  likwidacja powstałej szkody nie polega na wymianie części fakt ten nie ma większego znaczenia dla sprawy.
 
Zakład ubezpieczeń twierdzi, iż likwidacja szkody zostanie wyceniona według roboczogodziny z systemu Audatex tj. 60 zł. Już samo posługiwanie się przez ubezpieczycieli wyłącznie stawkami z systemów Audatex w przeszłości budziło liczne wątpliwości m.in. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 
W mojej ocenie najlepszy rozwiązaniem w chwili obecnej byłoby skorzystanie z tzw. zabezpieczenia materiału dowodowego. Zabezpieczenie dowodu jest instytucją, która ma służy przede wszystkim powodowi. Dotyczy ona sytuacji, gdy jeszcze przed wytoczeniem powództwa, istnieje realne niebezpieczeństwo, iż dane dowody w związku z upływem czasu będą niemożliwe do przeprowadzenia lub też będzie to znacznie utrudnione.
 
Taką możliwość wcześniejszego przeprowadzenia dowodu przed sądem daje nam art. 310 Kodeksu postępowania cywilnego. Wniosek o zabezpieczenie dowodu składa się w sądzie rejonowym, w którego okręgu dowód ma być przeprowadzony.
 
Zabezpieczenie możliwe jest również w trakcie samego postępowania. Daje to możliwość przeprowadzenia dowodu wcześniej, niżby to miało miejsce w normalnym toku. W takiej sytuacji właściwy jest sąd, przed którym sprawa się toczy (art. 311 Kodeksu postępowania cywilnego).
 
Przy czym jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie II CZ 4/69 instytucja zabezpieczenia dowodów, o jakiej mowa w art. 310 nast. kpc, nie może służyć temu, aby przyszły powód miał tą drogą upewnić się co do szans mającego się wytoczyć procesu. W szczególności nie można żądać w trybie art. 310 kpc przeprowadzenia ekspertyzy sądowo-lekarskiej celem ustalenia, czy dokonane zabiegi lekarskie były prawidłowe i czy mogłyby one uzasadnić roszczenie odszkodowawcze.
 
Wniosek o zabezpieczenie dowodu w mojej ocenie byłoby najlepiej uzasadnić zbliżającym się okresem zimowym i koniecznością zabezpieczenie powłoki lakierniczej samochodu. Zaś w związku z koniecznością naprawy samochodu w przypadku sporu sądowego z ubezpieczycielem nie będzie możliwości przeprowadzenie tego dowodu w okresie późniejszym.
 
Jeżeli sąd wyrazi zgodę na przeprowadzenie zabezpieczenie dowodu w efekcie otrzyma Pan sądową opinię, która będzie z jednej strony dowodem w przyszłym postępowaniu z drugiej będzie atutem w dalszych negocjacjach z ubezpieczycielem co do weryfikacji jego stanowiska.


Tagi: dowód, auto casco

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły