Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Rozwiązanie (wypowiedzenie) umowy najmu - mieszkania komunalnego w Warszawie

20.08.2012
Jak wynika z opis sprawy oraz przesłanych dokumentów została wypowiedziana Państwu umowa najmu lokalu komunalnego w związku z istniejącą zaległością w zapłacie czynszu - takie uprawnienie przysługuje właścicielowi lokalu na podstawie art. 11 pkt. 2 ust. 2 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
 
Natomiast w art. 39 Uchwały nr LVIII/1751/2009 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 lipca 2009 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy przewidziano możliwość ponownego zawarcia umowy najmu na wniosek osób zadłużonych.
 
Na podkreślenie jednak zasługuje okoliczność, iż nie jest to obowiązek Gminny a jedynie jej uprawnienie „możliwe jest ponowne zawarcie umowy”.
 
Niestety jednak w mojej ocenie stanowisko gminny jest uzasadnione - zarówno użyczenie lokalu komunalnego, jak również posiadanie innego lokalu mieszkalnego uzasadnia wypowiedzenie umowy najmu lokalu komunalnego i tym bardziej w takim przypadku gminna nie powinna wyrażać zgody na ponowne zawieranie umowy najmu.
 
Odpowiednio zgodnie z treścią art. 11 pkt. 1 ust. 3 Ustawo o ochronie praw lokatorów właściciel może wypowiedzieć stosunek najmu lokalu komunalnego jeżeli najemca wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela. Natomiast zgodnie z treścią art. 11 pkt. 3 ust. 2 właściciel może wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
 
W tym miejscu należy podkreślić, iż lokal jakim Państwo dysponują nie jest lokalem użytkowym w świetle przepisów prawa a lokalem mieszkalnym i tym samym możecie Państwo w nim zamieszkać. Bardzo rygorystycznie gminny również podchodzą do sytuacji gdy podpisywana jest umowa użyczenia lokalu - jak wskazuje wprost ustawa nawet nieodpłatne udostępnienie lokalu mieszkalnego daje podstawy do wypowiedzenia stosunku najmu.
 
Mając na uwadze powyższe uregulowania niestety nie widzę możliwości wygrania przedmiotowej sprawy.


Tagi: najem, wypowiedzenie, mieszkanie komunalne

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły
/porady-prawne-lexvin/4429/Wypowiedzenie-umowy-najmu-mieszkania-komunalnego-w-Warszawie