Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Kostyra

Jako radca prawny, prowadzący swoją kancelarię na terenie Warszawy, świadczę pomoc zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Pomoc udzielana jest klientom zarówno w formie tradycyjnej, w siedzibie kancelarii, jak i online.

Kim jest radca prawny?

Jest to przedstawiciel zawodu zaufania publicznego, który oferuje swoim klientom wsparcie w formie konsultacji, porad, przygotowania opinii, aktów oraz poprzez reprezentowanie swojego klienta w sądzie. Jest osobą posiadającą odpowiednie wykształcenie i wpisaną na listę radców prawnych. Jego kancelaria jest zatem miejscem, w którym można otrzymać wsparcie w sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy prawnej.

Czym zajmuje się radca?

Jego podstawowym zajęciem jest świadczenie klientom wsparcia, obejmującego najczęściej udzielanie porad, sporządzanie pism, reprezentowanie klienta przed sądami czy opiniowanie umów lub tworzenie opinii. Jego wsparcie może być adresowane zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.

W naszej kancelarii, udzielana jest pomoc, zarówno online, jak i stacjonarna, z prawa rodzinnego, cywilnego, mieszkaniowego, podatkowego, karnego, pracy, administracyjnego, handlowego, cywilnego, autorskiego, zagadnień związanych z odszkodowaniami, rozwodami i nie tylko.

Umowa majątkowa małżeńska

17.08.2012
W chwili obecnej jesteście Państwo współwłaścicielami przedmiotowego mieszkania na zasadach ogólnych wskazany w Kodeksie cywilny w udziałach odpowiadającym ustaleniom aktu notarialnego.
 
Pana narzeczona skorzystała z zwolnienia wskazanego w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl powołanego przepisu wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c w części wydatkowanej na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu, albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub na nabycie wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawa do jednorodzinnego domu mieszkalnego, prawa do lokalu mieszkalnego w małym domu mieszkalnym oraz na budowę, rozbudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
 
Obecnie jakiekolwiek przeniesienie udziału na Pana rzecz czy to umową darowizny czy też umową sprzedaży spowodowałoby ponowne powstanie obowiązku podatkowego.
 
Sytuacja kształtowałaby się odmiennie jeżeli zamierzalibyście Państwo zawrzeć związek małżeński - co ma miejsce w omawianej sytuacji. Zgodnie z art. 47 Kodeksu rodzinnego małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.
 
Zakres rozszerzenia wspólności ustawowej lub jej ograniczenia zależy od woli stron. Swoboda stron jednak jest ograniczona ( art. 353 1 k.c.). Z mocy art. 49 § 1  nie można rozszerzyć wspólności na przedmioty i prawa wymienione w tym przepisie. Małżeńska umowa majątkowa nie może też kształtować stosunków majątkowych między małżonkami w sposób, który byłby sprzeczny z naczelnymi zasadami prawa rodzinnego i zasadami współżycia społecznego, zwłaszcza nie może prowadzić do naruszenia zasady równouprawnienia małżonków (patrz uwaga 1 do art. 23 ). Na przykład niedopuszczalne jest wyłączenie ze wspólności pobranego wynagrodzenia za pracę i dochodów z innej działalności zarobkowej jednego z małżonków, a objęcie wspólnością takiego wynagrodzenia i dochodów drugiego z małżonków (J. St. Piątowski, Stosunki majątkowe... , s. 51), czy też rozszerzenie na przyszłość wspólności majątkowej wyłącznie na prawa majątkowe przysługujące tylko jednemu z małżonków (A. Dyoniak, Zakres swobody... , s. 76). Natomiast należy opowiedzieć się za dopuszczalnością wyłączenia z majątku wspólnego przedsiębiorstwa (A. Dyoniak, Prowadzenie działalności gospodarczej... , s. 18). 
 
Zmiana udziałów w nieruchomości w drodze umowy przedmałżeńskiej gwarantowałaby, iż w przypadku rozwodu każda z stron otrzyma udział jej faktycznie przypadający a jednocześnie nie powstanie obowiązek podatkowy przy tej czynności.
 
Jak słusznie wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie III SA 2717/2000 włączenie do majątku małżonków, w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową, nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka nie jest nabyciem tej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) przez drugiego małżonka. 


Tagi: majątek odrębny, majątek wspólny, małżeństwo

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Porady prawne online
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły