Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Licencja na przewóz osób

13.08.2012
Poruszana przez Pana problematyka prawna została uregulowana w Ustawie z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowy. Przedmiotowa ustawa określa między innymi zasady podejmowania i wykonywania krajowego transportu drogowego.
 
Zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym przewozem regularnym jest przewóz osób, który nie stanowi przewozu regularnego, przewozu regularnego specjalnego albo przewozu wahadłowego.
 
Do wykonywania przewozów regularnych i przewozów regularnych specjalnych osób niezbędne jest posiadania zezwolenia. Tego typu działalność gospodarcza jest objęta dwoma formami reglamentacji: licencją na wykonywanie transportu drogowego i zezwoleniem na przewozy regularne. 
 
Organ uprawniony do udzielenia zezwolenia wydaje przedsiębiorcy oryginał zezwolenia i dodatkowo wypis lub wypisy z zezwolenia. Na gruncie Ustawy o transporcie drogowym obowiązują odmienne zasady wykonywania przewozów okazjonalnych i przewozów wykonywanych na podstawie licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką. Konsekwencją powyższych unormowań jest wprowadzenie w art. 18 ust. 5 Ustawy o transporcie drogowym zakaz umieszczania i używania taksometru  oraz umieszczania na pojeździe oświetlania i oznakowania charakterystycznego dla pojazdów TAXI, w przypadku jeżeli pojazd jest przystosowany konstrukcyjnie do przewozu do 9 osób.
 
Mając na uwadze przepisy Ustawy o transporcie drogowym może Pan wykonywać przewóz okazjonalny pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób łącznie z kierowcą. Ponadto dopuszcza się przewóz okazjonalny pojazdami zabytkowymi oraz samochodami osobowymi prowadzonymi przez przedsiębiorcę świadczącego usługi przewozowe, na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej w lokalu przedsiębiorstwa, po ustaleniu opłaty ryczałtowej za przewóz przed rozpoczęciem tego przewozu.
 
W celu wykonywania opisanej przez Pana działalności powinien Pan legitymować się stosowną licencją na przewóz osób. Takie stanowisko zostało również potwierdzone np. w wyroku WSA w sprawie VI SA/Wa 1415/2010 - Skoro art. 5 ust. 1 Ustawy o transporcie drogowym stanowi, iż wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji, a transport drogowy obejmuje także przewóz okazjonalny, to strona winna legitymować się licencją.


Tagi: licencja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły