Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zasiedzenie nieruchomości skarbu państwa

10.08.2012
Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
 
O posiadaniu samoistnym nie świadczy sama tylko długotrwałość posiadania, która nie jest kryterium odróżniającym posiadanie samoistne od zależnego. Posiadanie prowadzące do zasiedzenia musi mieć charakter władania rzeczą z zamiarem posiadania jej dla siebie ( cum animo rem sibi habendi ). W mojej ocenie bezdyskusyjne w omawianej sprawie jest, iż Pana rodzice są od roku 1982 posiadaczami samoistnymi nieruchomości w złej wierze.
 
Drugą - obok posiadania - przesłanką zasiedzenia jest upływ czasu. Do nabycia nieruchomości przez zasiedzenie konieczne jest, aby władający nieruchomością był jej posiadaczem oraz aby posiadanie to trwało przez czas określony w ustawie. Samo więc władanie rzeczą nie wystarcza do zasiedzenia (orz. SN z 13 września 1962 r., 1 CR 521/61 , NP 2/64, s. 192). Posiadanie rzeczy prowadzące do zasiedzenia jest zdarzeniem prawnym ciągłym, które polega na trwaniu określonego stanu faktycznego przez pewien czas.
 
Warto jednak w tym miejscu wskazać, iż w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku obowiązywały przepisy uniemożliwiające zasiedzenie nieruchomości należącej do Skarbu Państwa. Zgodnie z art. 177 Kodeksu cywilnego przepisów o nabyciu własności przez zasiedzenie nie stosuje się, jeżeli nieruchomość jest przedmiotem własności państwowej.
 
Art. 177 Kodeksu cywilnego został skreślony Ustawą z dnia 28 lipca 1990 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny. Przedmiotowa ustawa weszła w życie w dniu 1 października 1990 roku.
 
Zgodnie z art. 10 Ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny jeżeli przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy istniał stan, który według przepisów dotychczasowych wyłączał zasiedzenie nieruchomości, a według przepisów obowiązujących po wejściu w życie tej ustawy prowadzi do zasiedzenia, zasiedzenie biegnie od dnia wejścia jej w życie; jednakże termin ten ulega skróceniu o czas, w którym powyższy stan istniał przed wejściem w życie ustawy, lecz nie więcej niż o połowę.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie V CKN 212/2001 jeżeli skarb państwa nabył własność nieruchomości po wejściu w życie art. 177 kc a nieruchomość znajdowała się w posiadaniu prowadzącym do zasiedzenia, które nie zostało przeniesione do 1 października 1990 r. włącznie, termin zasiedzenia ulega skróceniu na podstawie art. 10 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. 1990 r. Nr 55 poz. 321), a do jego biegu dolicza się również okres posiadania samoistnego sprzed nabycia własności przez państwo.
 
Nadto w postanowieniu Sądu Najwyższego w sprawie I CK 153/2002 wskazano, iż skoro w myśl art. 172 § 2 kc nabycie nieruchomości państwowej przez zasiedzenie możliwe jest po trzydziestu latach nieprzerwanego posiadania samoistnego, a okres ten rozpoczął się z dniem 1 października 1990 r. i może być skrócony najwyżej o piętnaście lat na podstawie art. 10 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. 1990 r. Nr 55 poz. 321), to zasiedzenie jej nie może nastąpić prędzej niż w dniu 1 października 2005 r.
 
Warto w tym miejscu wskazać, iż zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci. W mojej ocenie więc należy uznać, iż od roku 1982 właścicielem nieruchomości jest skarb państwa.
 
Mając na uwadze powyższe uregulowania minęło już 30 lat samoistnego posiadania nieruchomości przez Pana rodziców i Pana rodzice nabyli nieruchomość przez zasiedzenie.
 
W celu potwierdzenia tego faktu należy wnieść wniosek o sierdzenie nabycia nieruchomości przez zasiedzenie z wskazaniem elementów istotnych pisma procesowego tj.:
 
 1. Oznaczenie sądu - Sąd Rejonowy właściwy dla położenia nieruchomości
 2. Oznaczenie Wnioskodawców - Pana rodzice
 3. Oznaczenie Uczestników - Właściciel nieruchomości
 4. Uzasadnienie wniosku wraz z wskazaniem dowodów na poparcie twierdzeń
 5. Podpis Wnioskodawców
 6. Wskazanie wartości przedmiotu sporu - wartości nieruchomości
 7. Wymienienie załączników
 
Zgodnie z Ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od wniosku o stwierdzenie zasiedzenie pobierana jest stała opłata sądowa w kwocie 2 000 zł.
 
Na zakończenie przypominam, iż zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Natomiast art. 339 Kodeksu cywilnego wskazuje, iż domniemywa się, że ten, kto rzeczą faktycznie włada, jest posiadaczem samoistnym.


Tagi: zasiedzenie, nieruchomość, skarb państwa

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły