Dochodzenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku
22.07.2012
Zgodnie z art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 lutego 2004 roku w sprawie II CK 429/2002 przejście na inną osobę uprawnień przysługujących kupującemu z tytułu rękojmi może nastąpić, o ile znajdzie oparcie w ustawie lub umowie. W tym drugim wypadku podstawę taką stanowić może przelew wierzytelności. Zważywszy jednak na ograniczenia wynikające z odpowiednio stosowanego art. 509 § 1 kc dotyczyć może to jedynie roszczeń w postaci uprawnienia do żądania obniżenia ceny, naprawy rzeczy i wymiany jej na wolną od wad. Możliwość taka nie dotyczy natomiast uprawnienia o charakterze kształtującym, jakim jest prawo odstąpienia od umowy.
Sąd Najwyższy odrzucił koncepcję „automatycznego” przejścia uprawnień z rękojmi na dalszego nabywcę rzeczy, jako niedającą się pogodzić z normatywnie ukształtowanym charakterem rękojmi. Nie pozwala on na formułowanie tezy, jakoby uprawnienia z rękojmi przechodziły na nabywcę z tego tytułu, że są „związane z prawem własności rzeczy”, ani tezy, by w idei odpowiedzialności za wady fizyczne rzeczy tkwiło implicite przejście uprawnień z tytułu rękojmi. Decydujące znaczenie ma to, że odpowiedzialność z tytułu rękojmi, chociaż powstaje ex lege, jest odpowiedzialnością za nienależyte wykonanie zobowiązania, a więc ma charakter względny, ograniczony do stron konkretnej umowy.
Jednocześnie Sąd Najwyższy wskazał, że przejście na inną osobę uprawnień przysługujących kupującemu z tytułu rękojmi może nastąpić, o ile znajdzie oparcie w ustawie lub umowie. W tym drugim wypadku podstawę taką stanowić może przelew wierzytelności. Zważywszy jednak na ograniczenia wynikające z odpowiednio stosowanego art. 509 § 1 kc dotyczyć może to jedynie roszczeń w postaci uprawnienia do żądania obniżenia ceny, naprawy rzeczy i wymiany jej na wolną od wad. Możliwość taka nie dotyczy natomiast uprawnienia o charakterze kształtującym, jakim jest prawo odstąpienia od umowy. To zatem uprawnienie nie może być umownie, w drodze przelewu, przeniesione na kolejnego nabywcę.
Jak wynika z powyższej jednolitej linii orzecznictwa Sądu Najwyższe w chwili obecnej nie jest Pani uprawniona do wystąpienia z roszczeniem przeciwko deweloperowi, obecnie taką legitymację Pani posiada jednak roszczenie może Pani kierować przeciwko sprzedającemu Pani lokal wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.
Dopiero po podpisaniu dodatkowej umowy z sprzedającym uzyska Pani legitymację do wystąpienia z roszczeniem przeciwko deweloperowi.
Tagi: rękojmia, gwarancja
Opinie naszych zadowolonych Klientów