Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odwołanie do sądu pracy

19.07.2012
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę w tzw. okresie ochronnym. Zasada ta wynika wprost z art. 39 Kodeksu pracy - pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
 
Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę została związana z nabyciem prawa do emerytury, a nie bezpośrednio z wiekiem (emerytalnym) pracownika. Wiek miał znaczenie pośrednie w zakresie, w jakim stanowi przesłankę nabycia prawa do emerytury. Decydujące jest przy tym przewidywane nabycie prawa (przewidywana chwila jego nabycia) do emerytury, a nie zamiar skorzystania z tego prawa przez pracownika w określonym czasie.
 
Obecne brzmienie art. 39 zostało wprowadzone przez nowelę z 30 kwietnia 2004 r. W istocie przywrócono w niej wcześniejsze jego brzmienie, z tym że wydłużono okres ochrony z 2 lat do 4 lat.
 
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
 
Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.
 
Jednakże przepisu dotyczącego odszkodowania nie stosuje się wobec pracowników wymienionych w art. 39 Kodeksu pracy, chyba że uwzględnienie żądania pracownika przywrócenia do pracy jest niemożliwe w związku z ogłoszeniem upadłości lub likwidacji pracodawcy.
 
Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.
 
W wyroku z dnia 12 maja 2005 r., I PK 248/04, LexPolonica nr 378769, Sąd Najwyższy wskazał, że odwołanie powinno zakreślić ramy sporu, wskazując w szczególności kwestionowaną czynność (wypowiedzenie, oświadczenie o rozwiązaniu natychmiastowym). Stanowisko to odnosiło się do stanu faktycznego sprawy, w którym odwołanie zawierało błędy w oznaczeniu obu stron: powodowej i pozwanej, a także wadliwe wskazanie czynności rozwiązującej (jak się wydaje, stanowiło to wynik błędu pełnomocnika procesowego powoda).
 
Odwołanie do sądu pracy powinno spełniać wymogi pisma procesowego tzn. winno zawierać oznaczenie sądu, oznaczenie stron i ich adresy, wskazanie o co Pani wnosi, wskazanie uzasadnienia i dowodów w sprawie na poparcie Pani twierdzeń, oznaczenie wartości przedmiotu sporu (przykład odwołania przesyłam w załączniku).
 
W sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi, przy umowach na czas określony - suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony - za okres jednego roku.


Tagi: sąd pracy, kodeks pracy, emerytura

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły