Ochrona stosunku pracy
18.07.2012
Przepisy ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (zwanej dalej ustawą) zostały znowelizowane ustawą z 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 161, poz. 1278). Nowe przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2010 r., miały zasadnicze znaczenie dla utworzenia Narodowych Sił Rezerwowych (NSR), do których rekrutacja ochotników rozpoczęła się 1 lipca 2010 r.
W NSR służą żołnierze rezerwy, którzy łączą służbę z obowiązkami pracowniczymi. Stosunek pracy tych żołnierzy charakteryzuje się tym, że w przypadkach określonych w ustawie jego trwałość jest chroniona.
W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany (art. 118 ust. 1 ustawy). Gdyby okres dokonanego przez pracodawcę lub przez pracownika wypowiedzenia upływał po dniu doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej,
wypowiedzenie staje się bezskuteczne, a rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić tylko na wyraźne żądanie pracownika (art. 118 ust. 2 ustawy).
Wypowiedzenia zmieniającego zarówno warunki pracy, jak i płacy może dokonać wyłącznie pracodawca przez wręczenie swojego oświadczenia woli pracownikowi. W zależności od decyzji pracownika takie oświadczenie może powodować dwa różne skutki. Jeżeli pracownik przyjmie zaproponowane nowe warunki, wówczas po upływie okresu wypowiedzenia dojdzie do zmiany treści stosunku pracy. Jeśli jednak pracownik odmówi ich przyjęcia – dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Taki sam skutek będzie miał miejsce w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak również pracowników oświaty niebędących nauczycielami.
Jeżeli chodzi o nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, do ich stosunku pracy będzie miała zastosowanie wyłącznie Karta Nauczyciela (KN). Zawiera ona szczególne regulacje w zakresie kształtowania stosunku pracy nauczycieli, które pozwalają na zmiany warunków pracy i płacy, czyli zmiany bez dokonania wypowiedzenia zmieniającego.
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem mianowanym określa art. 23 KN. Przepis ten nie zawiera sposobu rozwiązania stosunku pracy polegającego na odmowie przyjęcia przez nauczyciela mianowanego zaproponowanych mu nowych warunków pracy lub płacy. Zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego w stosunku do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania prowadziłoby do rozwiązania stosunku pracy nieprzewidzianego w ww. przepisie. To z kolei powodowałoby naruszenie stabilizacji zatrudnienia tej grupy zawodowej.
W praktyce, gdy niektórzy pracodawcy stosują art. 42 k.p., powołują się na art. 91c ust. 1 KN, który stanowi, że w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. Nic bardziej mylnego. Tryb nawiązania stosunku pracy na podstawie mianowania daje możliwość dokonywania zmian tylko na podstawie przepisów ustawy – Karta Nauczyciela i jedynie w sposób określony w przepisach tej ustawy. Należy uznać, że powyższe odesłanie do stosowania Kodeksu pracy (wypowiedzenie zmieniające – art. 42 k.p.) nie dotyczy nauczyciela mianowanego, ze względu na wzmożoną ochronę tego stosunku pracy. Dlatego też możliwość rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym została ograniczona do sytuacji wymienionych wyczerpująco w art. 23 KN.
W mojej ocenie więc Dyrektor szkoły nie będzie miał możliwości rozwiązania z Panem stosunku pracy w przypadku nie przyjęcia przez Pana ograniczenia zatrudnienia. W związku z brakiem informacji w tym zakresie przyjąłem, iż jest Pan nauczycielem mianowanym.
Tagi: wypowiedzenie
Opinie naszych zadowolonych Klientów