Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zasady wypłaty becikowego w 2012 roku

17.07.2012
Kwestie wypłaty becikowego zostały uregulowane w Ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych.  Zgodnie z art. 15b Ustawy o świadczeniach rodzinnych z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę w wysokości 1 000 zł na jedno dziecko. Natomiast zgodnie z art. 9 Ustawy o świadczeniach rodzinnych dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka.
 
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
 
Zgodnie z pkt. 5 art. 15b Ustawy o świadczeniach rodzinnych zapomoga przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Podobny wymóg stawia art. 9 pkt. 6 Ustawy o świadczeniach rodzinnych.
 
Choć obowiązek dołączania do wniosku o świadczenia z tytułu urodzenia dziecka zaświadczenia, które potwierdzałoby, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu, wynika wprost z art. 9 ust. 7 oraz art. 15b ust. 6 ustawy o świadczeniach rodzinnych, to jednak został on zawieszony do dnia 31 grudnia 2011 r. Od 31 marca 2010 r., za sprawą art. 3 ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2010 r. nr 50, poz. 301), wystarczy potwierdzenie zaświadczeniem co najmniej jednego badania, wykonanego przez lekarza ginekologa lub położną.
 
Poród po 31 grudnia 2011 r. lub wystąpienie z wnioskiem o świadczenia z tytułu urodzenia dziecka po tej dacie, uniemożliwia uzyskanie do nich prawa w oparciu o potwierdzenie tylko jednego badania. 
 
Jednakże należy wskazać, iż przedmiotowe przepisy budzą szereg wątpliwości i już w chwili obecnej zapadło pierwsze korzystne orzeczenie na rzecz osoby uprawnionej do becikowego. Mianowicie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie III SA/Gd 255/12 uznano, iż to dzień urodzenia dziecka decyduje o stosowaniu przepisów starych czy też nowych uregulowań a nie jak większość stron MOPS informuje, iż jest to dzień złożenia wniosku.
 
Wobec obecnego stanu prawnego becikowe więc będzie Pani nienależne, jednakże pojawiają się już głosy w sprawie zmiany przedmiotowych przepisów.


Tagi: becikowe, świadczenia rodzinne

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły