Obraźliwe komentarze na forum internetowym
17.07.2012
Zgodnie z art. 212 Kodeksu karnego kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
W razie skazania za przestępstwo określone w art. 212 Kodeksu karnego sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie II KK 105/2010 przepis art. 212 § 1 Kodeksu karnego mówi nie o poniżeniu w ogóle, lecz „o poniżeniu w opinii publicznej”, co oznacza, że chodzi tu nie tyle o urazę osobistych uczuć osoby pokrzywdzonej, ale o to, jak osoba pomówiona będzie postrzegana przez szeroki, nieokreślony krąg osób. Karalne jest więc takie pomówienie, które może prowadzić do upokorzenia danej osoby w opinii innych osób, spowodować, że inne osoby będą uważać pokrzywdzonego za osobę poniżoną.
Jeżeli pomówienie wywołuje wyłącznie skutki w sferze osobistej danej osoby i nie wystawia na szwank jej publicznej reputacji, wówczas nie można mówić o odpowiedzialności karnej z art. 212 § 1 Kodeksu karnego.
Natomiast wydanie nawet nieobiektywnej opinii nie zawsze jest równoznaczne z pomówieniem choć daje możliwość dochodzenia swoich racji zwłaszcza na drodze procesu cywilnego. Warto przypomnieć, że prawo karne jako mające charakter subsydiarny nie zawsze jest właściwą i skuteczną płaszczyzną ich dochodzenia.
O fakcie czy doszło do popełnienia przestępstwa będzie świadczyć szereg okoliczności tj. charakter wpisów, krąg odbiorców fora, etc. Możliwe, iż Prokurator już na chwilę obecną nie dopatrzył się znamion przestępstwa w Pani wpisach.
Ponadto co prawda osoba pokrzywdzona może dochodzić zadośćuczynienia od Pani na drodze cywilnej aczkolwiek z pewnością nie będzie ono tak wysokie jak ta osoba głosi. Zadośćuczynienia można również dochodzić w postępowaniu karnym tzw. pozew adhezyjny.
Powództwo cywilne pokrzywdzony może zgłosić już w toku postępowania karnego. Organ prowadzący postępowanie jest wtedy zobowiązany do załączenia pozwu do akt sprawy. Postanowienie co do przyjęcia powództwa wydaje sąd po wpłynięciu sprawy z aktem oskarżenia. Wraz z powództwem cywilnym pokrzywdzony może złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia, w którego przedmiocie orzeka prokurator. Uwzględniając wniosek prokurator wydaje postanowienie o zabezpieczeniu na mieniu podejrzanego składników majątkowych celem zabezpieczenia roszczenia pokrzywdzonego.
Możliwość żądania zadośćuczynienia w sprawie będzie wynikała z przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego
dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska – pozostają pod ochroną prawa cywilnego.
Zgodnie z art. 448 Kodeksu cywilnego w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia.
W mojej ocenie w chwili obecnej powinna Pani zadbać o usunięcie Pani wpisów z forum i spokojnie czekać na rozwój sytuacji. Ponadto nawet jeżeli Prokurator w Pani działaniach dopatrzy się znamion przestępstwa to w przypadku jednorazowego „wybryku” kara nie będzie zbyt dotkliwa.
Tagi: dobra osobiste, zadośćuczynienie, pomówienie
Opinie naszych zadowolonych Klientów