Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zawieszenie postępowania administracyjnego w sprawie zezwolenia na sprzedaż alkoholu

09.07.2012
Zgodnie z art. 97 Kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej zawiesza postępowanie m.in. w przypadku gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.
 
Gdy ustąpiły przyczyny uzasadniające zawieszenie postępowania, organ administracji publicznej podejmie postępowanie z urzędu lub na żądanie strony.
 
Organ ma obowiązek zawiesić postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia tzw. zagadnienia wstępnego, którego rozpatrzenie należy do właściwości innego organu lub sądu. Natomiast w myśl § 2 art. 97 instytucję zawieszenia postępowania administracyjnego można stosować wyłącznie przez czas konieczny do usunięcia przyczyny tego zawieszenia. Zatem organ administracji, obowiązany jest podjąć postępowanie z chwilą „odpadnięcia” celu zawieszenia. Ponieważ podjęcie postępowania administracyjnego nie następuje z mocy prawa, rozstrzygnięcie w tej kwestii należy do organu, który wydał postanowienie w przedmiocie jego zawieszenia.
 
Jak słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie II SA/Kr 834/2009 zgodnie z przepisem art. 97 § 2 kpa gdy ustąpiły przyczyny uzasadniające zawieszenia postępowania, organ administracji publicznej podejmie postępowanie z urzędu lub na żądanie strony. Cyt. przepis ustanawia zatem jedną - ogólną i zbiorczą zarazem przesłankę podjęcia zawieszonego obligatoryjnie postępowania. Jest nią „ustąpienie przyczyn uzasadniających zawieszenie postępowania”. Należy wskazać, że przyczyna uzasadniająca zawieszenie ustępuje w chwili gdy rozstrzygnięcie zagadnienia prejudycjalnego przez inny organ lub sąd uzyskuje charakter trwały. A więc nie chodzi o jakiekolwiek rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego, ale o takie rozstrzygnięcie które będzie miało charakter trwały. W nauce i w judykaturze oznacza to najczęściej „prawomocne przesądzenie”. Zasadniczo dotyczy to prawomocnego wyroku lub postanowienia, oraz ostatecznej decyzji lub postanowienia organu administracji publicznej. Nie można wykluczyć także innych określeń, wskazujących na związanie z nimi momentu powstania trwałych skutków. Tak określony moment jest miarodajny dla ustąpienia przyczyny uzasadniającej zawieszenie postępowania.
 
W chwili obecnej więc w momencie uzyskania pozwolenia Sanepidu na użytkowanie lokalu będzie Pani mogła kontynuować procedurę od danego momentu a nie rozpoczynać jej od nowa. Jednakże w mojej ocenie organ powinien podjąć postępowanie po uzyskaniu informacji  o braku spełniania przez Pani lokal wymagań stawianych przez Sanepid i zakończyć postępowanie w sprawie wydania zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Dlatego powinna Pani jak najszybciej przystosować lokal do wymagań Sanepidu przez odwieszeniem postępowania przez organ.


Tagi: alkohol, zezwolenie, koncesja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły