Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zmiana imienia ukraińskiego

27.06.2012
Tetiana Kostyra
Autor:
Tetiana Kostyra
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Kwestie zmiany ukraińskiej pisowni imienia na polską pisownię regulują następujące akty prawne: Kodeks cywilny Ukrainy, Procedura rozpatrywania wniosków o zmianę nazwy indywidualnej, Ustawa o cudzoziemcach.
 
Na wstępie jedynie wskażę, iż zmiana Pani imienia w karcie pobytu nie jest możliwa poprzez dokonanie innej transliteracji przez tłumacza przysięgłego. Zgodnie bowiem z załącznikiem nr 5 do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 maja 2005 roku w sprawie sposobu transliteracji imion i nazwisk osób należących do mniejszości narodowych i etnicznych zapisanych w alfabecie innym niż alfabet łaciński - ukraińską literę И transliterujemy zawsze jako łacińską literę Y.
 
Zgodnie z art. 294 Kodeksu cywilnego Ukrainy prawem każdej osoby fizycznej jest prawo do imienia oraz prawo do transkrypcji tego imienia.
 
Natomiast w art. 295 Kodeksu cywilnego Ukrainy ustanowiono generalną zasadę, iż osoba, która ukończyła 15 rok życia ma prawo do zmiany imienia. Zgodnie z punktem 2 Procedury o rozpatrywaniu wniosków w sprawach zmiany imienia obywatel Ukrainy przebywający stale za granicą może wniosek o zmianę imienia złożyć w misji dyplomatycznej lub urzędzie konsularnym Ukrainy.
 
Do wniosku o zmianę imienia (Заява про зміну імені) należy dołączyć: świadectwo urodzenia, akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci (jeżeli Pani posiada) zdjęcie wnioskodawcy oraz będzie trzeba przedstawić paszport zagraniczny wraz z kartą pobytu.
 
Co do zasady rozpatrzenie wniosku odbywa się w terminie 3 miesięcy od jego złożenia, z ważnych przyczyn termin ten może zostać przedłużony do 6 miesięcy. W szczególności wnioski składane w urzędzie konsularnym są rozpatrywane w terminie dłuższym.
 
Po wydaniu decyzji w sprawie zmiany Pani imienia w pierwszej kolejności powinna dokonać Pani zmiany paszportu wewnętrznego Ukrainy a następnie paszportu międzynarodowego Ukrainy.  
 
Następnym krokiem będzie dokonanie zmiany Pani imienia w polskiej karcie pobytu. Zgodnie z art. 77 Ustawy o cudzoziemcach - cudzoziemiec jest zobowiązany do wymiany karty pobytu w przypadku zmiany danych w niej zawartych.
 
Zmianę danych w karcie pobytu dokonuje się poprzez złożenie wniosku o wymianę karty pobytu wraz z dołączeniem: wypełnionego wniosku, dwóch aktualnych fotografii, ważnego paszportu zagranicznego, kserokopii karty pobytu, aktualnego poświadczenia zameldowania na pobyt czasowy, dowodu wniesienia opłaty w wysokości 50 zł.


Tagi: imię, ukraina

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły