Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Pobyt cudzoziemca w Polsce po orzeczeniu rozwodu

27.06.2012
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż karta pobytu jest jedynie dokumentem tożsamości cudzoziemca, który ten otrzymuje m.in. w wyniku otrzymania zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
 
Zgodnie z art. 53 Ustawy o cudzoziemcach zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony udziela się m.in. cudzoziemcowi, który jest małżonkiem obywatela polskiego.
 
W chwili obecnej w związku z orzeczeniem rozwodu przesłanka udzielenia zezwolenia na zamieszkanie z powodu pozostawania w związku małżeńskim ustała. Co więcej jeżeli Pani znajomy cudzoziemiec nie powiadomił Urzędu o zmianie adresu zamieszkania możliwe, iż już w chwili przebywa on nielegalnie w Polsce.
 
Zgodnie bowiem z art. 58 Ustawy o cudzoziemcach cudzoziemcowi cofa się zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony jeżeli ustała przyczyna, dla której zostało udzielone. 
 
Ustawa o cudzoziemcach wskazuje również inne przyczyny dla których Pani znajomy mógłby się starać o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony tj:
 
 1. Posiadanie zezwolenie na pracę albo pisemne oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia takiej pracy;
 2. Cudzoziemiec prowadzi działalność gospodarczą korzystną dla gospodarki narodowej
 3. Wykazanie innych przyczyn np. życie w konkubinacie z obywatelką polski
 
W mojej ocenie jedyną możliwością legalizacji pobytu cudzoziemca w Polsce w opisanych okolicznościach jest uzyskanie zezwolenia na zamieszkania z względu na wykonywaną pracę. W tym celu w pierwszej kolejności pracodawca musi uzyskać zezwolenie typu A na zatrudnienie cudzoziemca. 
 
Następnie w związku z udzielonym zezwoleniem Pani znajomy będzie musiał wystąpić do Wojewody właściwego dla jego miejsca zamieszkania z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie wykazując jednocześnie, iż posiada tytuł do lokalu, ubezpieczenie zdrowotne, stabilne i regularne źródło dochodu.
 
Należy również pamiętać, iż cudzoziemiec obowiązany złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony co najmniej 45 dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie lub przed upływem terminu ważności poprzedniego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
 
Jeżeli termin do złożenia wniosku został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, wojewoda zamieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla, który potwierdza złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
 
Jeżeli termin do złożenia wniosku został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny do czasu wydania decyzji ostatecznej w sprawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
 
Jeżeli termin do złożenia wniosku nie zostanie zachowany, cudzoziemiec jest obowiązany opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed upływem okresu pobytu oznaczonego w wizie lub na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, w przypadku gdy postępowanie w sprawie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony nie zostało zakończone przed upływem tego okresu pobytu.


Tagi: karta pobytu, zezwolenie na zamieszkanie, cudzoziemiec, rozwód

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 11.09.2012 henryk napisał(a):

  Zawiadamiam, iż w Dzierżoniowie obowiązuje "inne prawo" cudzoziemców. Sąd kilkukrotnie wyrokami stwierdził, iż cudzoziemiec z chwilą zawarcia związku małżeńskiego z Polakiem staje się najemcą jego mieszkania zanim nawet zanim dojedzie do Polski lub na przebywa w niej nielegalnie. Gdy natomiast znudzi się cudzoziemcowi Polak małżonek i nie chce z nim być, a chce zostać w Polsce to występuje do sądu o alimenty, ponieważ przy staraniu się o przedłużeniu pobytu czasowego (nie stałego) musi przedstawić udokumentowane środki na utrzymanie, to sąd daje mu alimenty (mimo krajowego braku jurysdykcji) i na tych podstawach dostaje się pobyty czasowe, a potem stały meldując w mieszkaniu małżonka bez jego wiedzy. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tymi "cyrkami sądowymi" które toczą się już ponad 10 lat w sądzie w Dzierżoniowie i Świdnicy (prawie 300 razy w sądzie)prześlę interesującą dokumentację. Obecnie toczą się sprawy o unieważnienie wyroków bezprawnie wydanych przez sądy.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły