Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Pozwolenie na budowę oczyszczalni ścieków

26.06.2012
Kwestie związane z Pani zapytanie zostały uregulowane w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane. Ustawa - Prawo budowlane, normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach.
 
Zgodnie z Ustawą z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w przypadku gdy rejon w którym planowana jest budowa nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego wydawana jest decyzja o warunkach zabudowy. 
 
Decyzja o warunkach zabudowy powinna zostać sporządzona w formie określonej w art. 54 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z uwzględnieniem rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy (Dz. U. 2003 r. Nr 164 poz. 1589).
 
Decyzja musi uwzględniać przepisy szczególne dotyczące warunków i wymagań z zakresu ochrony i kształtowania ładu przestrzennego (np. linia zabudowy, warunki techniczne), ochrony środowiska (np. ochrona przyrody, usuwanie odpadów) oraz ochrony zdrowia ludzkiego (np. poziom hałasu).
 
Natomiast do rozpoczęcia budowy inwestycji mieszkaniowej konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Projekt domu musi być zgodny z przepisami szczególnymi w przeciwnym wypadku nie zostanie wydane pozwolenie na budowę. W myśl art. 34 ust. 2 Prawa budowlanego o zakresie i treści projektu budowlanego przesądza specyfika i charakter obiektu oraz stopień skomplikowania zamierzonych robót budowlanych, stosownie do oceny projektanta działającego w ramach zamówienia inwestora, z uwzględnieniem zasad wiedzy technicznej i wymagań prawa. Szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1133).
 
Projekt budowlany w szczególności powinien zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich.
 
Jeżeli więc chce Pani wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków która będzie budowana wraz z budynkiem to nie wymaga ona zgłoszenia a winna być uwzględniona w projekcie budowlanym tzn. uzyska Pani pozwolenie na budowę tejże oczyszczalni.


Tagi: Prawo budowlane, ochrona środowiska

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły