Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Handel podróbkami

22.06.2012
Zgodnie z art. 305§1 Ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku o własności przemysłowej kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast paragraf drugi wskazuje, iż w wypadku mniejszej wagi, sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 podlega grzywnie.  
 
Natomiast zgodnie z przepisami Kodeksu karnego art. 13 odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje. Usiłowanie zachodzi także wtedy, gdy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego.
 
Art. 13 § 1 Kodeksu karnego podaje kryteria usiłowania przestępstwa na podstawie tradycyjnej w prawie polskim koncepcji podmiotowo-przedmiotowej. Element podmiotowy to zamiar popełnienia czynu zabronionego. Ze sformułowania tego przepisu wynika, że usiłowanie może być tylko czynem umyślnym, ta zaś umyślność może wystąpić zarówno w postaci zamiaru bezpośredniego, jak i zamiaru ewentualnego. Zaakcentowanie zamiaru jako elementu podmiotowego usiłowania wyklucza usiłowanie przestępstwa nieumyślnego oraz zasadniczo sprzeciwia się usiłowaniu przestępstw kwalifikowanych przez następstwo (zob. A. Gimbut, O problemie usiłowania... , s. 270 i n.).
 
W mojej ocenie w Pana działaniach można dopatrzeć się znamion popełnienia przestępstwa, jednak powinny zostać zakwalifikowane jako art. 305 § 2 Ustawy o własności przemysłowej. 
 
Abstrahując jednak od kwestii usiłowania popełnienia przestępstwa w mojej ocenie w niniejszej sprawie należy złożyć wniosek o umorzenie postępowania względnie o jego warunkowe umorzenie przez sąd.
 
Zarówno umorzenie jak i warunkowe umorzenie postępowania karnego są sposobami jego zakończenia. Obecnie tylko sąd jest władny postępowanie warunkowo umorzyć, bowiem taka forma zakończenia postępowania jest stwierdzeniem winy, a osoba, wobec której prokurator skierował wniosek o warunkowe umorzenie postępowania uważana jest za oskarżonego.
 
Jeśli chodzi o umorzenie postępowania to decyzję taką może podjąć zarówno sąd jak i prokurator. Inne są również przesłanki umorzenia i warunkowego umorzenia postępowania.


Tagi: własność przemysłowa, handel, umorzenie postępowania

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły