Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Pozew o wydanie nieruchomości

22.06.2012
W pierwszej kolejności powinna Pani wezwać posiadacza nieruchomości do jej dobrowolnego, protokolarnego wydania w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. W wezwaniu warto wskazać numer telefony osoby z którą ma się skontaktować w celu ustalenia terminu dokonania przekazania nieruchomości.
 
Jeżeli powyższa próba ugodowego rozwiązania sporu nie przyniesie oczekiwanego rezultatu konieczne stanie się wystąpienie z pozwem o nakazanie wydania nieruchomości. Zgodnie z art. 222 Kodeksu cywilnego właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
 
Co istotne roszczenia właściciela przewidziane w artykule poprzedzającym nie ulegają przedawnieniu, jeżeli dotyczą nieruchomości.
 
Roszczenia z art. 222 chronią własność i wynikają z prawa własności - prawo własności jest zatem przesłanką ich dochodzenia. Właściciel, który dochodzi roszczenia windykacyjnego lub negatoryjnego, musi więc wykazać, że prawo własności mu przysługuje (art. 6). Ułatwieniem dowodowym są domniemania własności. Właściciel dochodzący roszczenia wydobywczego może powołać się jednak tylko na domniemanie, które nie wymaga posiadania - posiadanie bowiem wykonuje ten, przeciw komu roszczenie jest skierowane. Takie domniemanie przewiduje art. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece., z którego wynika, że prawo własności ujawnione w księdze wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym i że prawo własności wykreślone nie istnieje oraz że przeciw temu domniemaniu nie można powołać się na domniemanie prawa wynikające z posiadania (art. 4 ustawy o księgach wieczystych i hipotece)
 
Ułatwienie dowodowe, jakie stwarza możliwość powołania się na domniemanie własności, polega na tym, że dopóki domniemanie nie zostanie obalone, dopóty właściciel nie ma obowiązku wykazywać swojego prawa za pomocą zwykłych środków dowodowych (tak orz. SN z 16 września 1957 r., 2 CR 855/56, LexPolonica nr 372427, RPEiS 1/59, s. 334). 
 
Natomiast z chwilą obalenia domniemania - ponieważ domniemania te są, jak wspomniano, wzruszanie (praesumptiones iuris tantum) - niezbędne jest przeprowadzenie dowodu, że osobie dochodzącej roszczeń z art. 222 Kodeksu cywilnego przysługuje prawo własności. Jeżeli nie dysponuje Pani jeszcze prawomocnym wpisem w księgach wieczystych takim dowodem będzie aktualny wypis z ksiąg wieczystych wraz z postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku.
 
Pozew o wydanie nieruchomości należy skierować do sądu właściwego dla miejsca położenia nieruchomości (art. 38 Kpc). Opłata sądowa od pozwu będzie wynosić 5% wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 3 krotność czynszu dla nieruchomości podobnego rodzaju.


Tagi: pozew, nieruchomość

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 27.11.2017 Kazimierz PL napisał(a):

  Dobre opracowanie, pochwalam.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły