Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wykonywanie przewozu towaru bez zgłoszenia

19.06.2012
Jak wynika z opisu sytuacji oraz załączonych dokumentów Pana pracownik wykonywał tzw. przewóz towaru na potrzeby własne. Zgodnie z art. 4 pkt. 4 Ustawy o transporcie drogowym niezarobkowy przewóz drogowy to przewóz na potrzeby własne - każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej.
 
Warto wskazać, że w odróżnieniu od transportu drogowego jest to przewóz niezarobkowy, nieodpłatny, tzn. że przedsiębiorca ponosi we własnym zakresie koszty przewozu koniecznego dla wykonania zarejestrowanej przez niego, innej niż transportowa, działalności podstawowej - tak. min. WSA w Warszawie w sprawie VI SA/Wa 1955/06.
 
Transport drogowy dodatkowo, aby został zakwalifikowany jako niezarobkowy transport drogowy, musi spełniać poniższe warunku:
 
 • pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników, 
 • przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi, 
 • w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego - rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin, 
 • nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych;
 
W niniejszej sprawie w mojej ocenie nie ulega wątpliwości, iż wykonywał Pan transport drogowy na potrzeby własne i zbędne jest ubieganie się o licencję na transport drogowy
 
Jednakże zgodnie z treścią art. 33 Ustawy o transporcie drogowym przewozy drogowe na potrzeby własne mogą być wykonywane po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej.
 
Należy jednak podkreślić, iż zaświadczenie o wykonywaniu przewozów drogowych na potrzeby własne stanowi potwierdzenie zgłoszenia wykonywania tego rodzaju przewozów, jednakże samo w sobie nie przesądza o charakterze faktycznie wykonywanego przewozu.
 
Naruszenie obowiązku posiadania zaświadczenie na niezarobkowy przewóz drogowy zagrożone jest, stosownie do lp. 1.4 załącznika do Ustawy o transporcie drogowym, karą pieniężną w wysokości 2 000 zł. Ponadto należy pamiętać, że przedsiębiorca, który uzyskał wymagane zaświadczenie, może wykonywać przewozy drogowe na potrzeby własne w zakresie oznaczonym w treści zaświadczenia, ale wyłącznie pojazdami samochodowymi, które zostały wymienione w wykazie załączonym do wniosku o wydanie zaświadczenia. Wykonywanie przewozów drogowych na potrzeby własne pojazdem niezgłoszonym do zaświadczenia sankcjonowane jest bowiem, zgodnie z lp. 1.5 załącznika do Ustawy o transporcie drogowym, karą pieniężną w wysokości 200 zł.
 
Niestety w mojej ocenie nie ulega wątpliwości, iż dopuścił się Pan powyższych naruszeń. Jednak w przedmiotowym postępowaniu należy wykazać, iż dopuścił się Pan jedynie powyższych naruszeń, gdyż jak wynika z dokumentów prowadzone postępowanie zmierza do nałożenia kary w wysokości ponad 8 000 zł za transport towaru bez licencji.


Tagi: transport drogowy, itd, kontrola

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły