Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Polska emerytura

15.06.2012
Wysokość kwoty emerytury zależy w dużej mierze od długości stażu ubezpieczeniowego i od tzw. podstawy wymiaru świadczenia, która jest powiązana z zarobkami, od których wymierza się składkę na ubezpieczenie emerytalne. 
 
W art. 15 Ustawy o emeryturach i rentach ustawodawca określa sposób ustalania podstawy wymiaru emerytury, wskazując okres, z jakiego zarobki mogą zostać przyjęte do jej ustalenia, oraz uwzględniane składniki wynagrodzenia. Zgodnie z ust. 1 jest to okres 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z okresu 20 lat, licząc wstecz od roku, w którym zgłoszono wniosek o wyliczenie świadczenia. 
 
Przy ustalaniu kolejnych 10 lat kalendarzowych, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 2 Ustawy o emeryturach i rentach, nie uwzględnia się lat kalendarzowych, w których ubezpieczony przez cały rok pozostawał w ubezpieczeniu za granicą.  Przy ustalaniu kolejnych 10 lat kalendarzowych, o których mowa w art. 15 ust. 1 i 2, nie uwzględnia się lat kalendarzowych, w których ubezpieczony przez cały rok pozostawał w ubezpieczeniu za granicą.  
 
Przy czym jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach w sprawie III AUa 3426/2008 ustalenie podstawy wymiaru świadczenia według zasady określonej w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy okresy ubezpieczenia za granicą zostały uwzględnione w oparciu o postanowienia umów międzynarodowych.
 
Jeżeli w ciągu 20 lat poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę lub rentę, zainteresowany nie był ubezpieczony w Polsce, podstawę wymiaru emerytury lub renty stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zainteresowany przystąpił po raz pierwszy do ubezpieczenia za granicą.
 
Powyższy przepis ten pozwala na wyliczenie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru z okresu 10 lat liczonych wstecz nie od dnia złożenia wniosku, ale od dnia przystąpienia do ubezpieczenia za granicą. Warunkiem jest niepodleganie przez ostatnie 20 lat (licząc od roku, w którym zgłoszono wniosek) ubezpieczeniu w Polsce. Na przykład jeżeli zainteresowany złożył wniosek o emeryturę w 2010 r., a od 1985 r. był ubezpieczony we Francji, okres 10 lat należy liczyć wstecz od 1985 r. Gdyby wyjazd nastąpił w 1990 r., a ubezpieczenie we Francji zaczęło się w 1995 r., bieg (wsteczny) okresu 10-letniego do wyliczenia podstawy rozpoczynałby się od 1995 r. i obejmowałby lata 1985-1995 (tak. Jankowska Karina, Jędrasik-Jankowska Inetta Prawo do emerytury. Komentarz do ustaw z orzecznictwem Warszawa 2011 LexisNexis (Wydanie I) ss. 680).
 
Niestety po analizie przesłanych mi akt sprawy, treści Ustawy o emeryturach i rentach oraz Rozporządzeń Parlamentu Europejskiego w mojej ocenie sposób wyliczenia Pani emerytury został dokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami, chociaż sama treść wyroku i jej uzasadnienie zawiera błędy, które jednak nie mają wpływu na samą tezę wyroku.
 
W mojej ocenie w niniejszej sprawie nie można znaleźć racjonalnych argumentów prawnych na wniesienie apelacji, która przyniosłaby pożądany przez Panią skutek. 


Tagi: emerytura, zus

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły