Usunięcie wpisu z rejestru dłużników
15.06.2012
Interesujące Pana kwestie prawne zostały uregulowane w Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny oraz w Ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Udostępnianie informacji gospodarczych osobom trzecim nieoznaczonym w chwili przeznaczania tych informacji do udostępniania następuje wyłącznie za pośrednictwem biura informacji gospodarczej, chyba że udostępnianie następuje w celu sprzedaży wierzytelności przez ogłoszenie publiczne lub przepisy prawa przewidują inny tryb udostępniania danych.
Zgodnie z art. 15 Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych
wierzyciel może przekazać do biura informacje gospodarcze o zobowiązaniu dłużnika niebędącego konsumentem wyłącznie wówczas, gdy upłynęło co najmniej 14 dni od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika, a jeżeli
dłużnik nie wskazał takiego adresu - na adres miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej, pisma, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura, ponadto łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika niebędącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 500 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni.
Wymagalność roszczenia oznacza zaktualizowanie się obowiązku świadczenia (Radwański Cześć Ogólna, nb. 815; Radwański Olejniczak Zobowiązania CzO, wyd. 6., nb. 724).
wierzyciel ma więc prawną możliwość żądania zaspokojenia przysługującej mu wierzytelności (SN w wyroku z dnia 22.3.2001 r., V CKN 769/00, OSNC z 2001 r. nr 11, poz. 166).
W opisanej sytuacji w wyniku zawartej ugody sądowej strony ustaliły nowe terminy spłaty świadczenia, jeżeli
wierzyciel będzie wywiązywał się z tych terminów nie jest możliwa egzekucja tej należności a kwoty ujęte w ugodzie których termin płatności nie minął nie są na chwilę obecną wymagalne.
Podobne stanowisko zając Sąd Najwyższy w sprawie IV CK 502/04 w uzasadnieniu wyroku wskazując, iż strony ustaliły terminy ostatecznej spłaty zobowiązań przez pozwanego, rozkładając świadczenie na raty, co stanowiło formę ugody modyfikującej termin wymagalności świadczenia (w ramach wzajemnych ustępstw), a zatem dwuletni termin przedawnienia z art. 554 k.c. rozpoczął na nowo swój bieg, stosownie do art. 124 § 1 k.c. i zgodnie z datami wymagalności poszczególnych rat.
Na wniosek dłużnika
wierzyciel, który przekazał informacje gospodarcze do biura, jest obowiązany do ich uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania lub usunięcia, jeżeli są one niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe lub zostały udostępnione lub są przechowywane z naruszeniem ustawy.
W mojej ocenie w niniejszej sprawie dłużnika ma rację i informację należy usunąć z biura informacji gospodarczej zgodnie z jego wnioskiem.
Tagi: bik, krd, dłużnik, dług, wierzyciel, ugoda
Opinie naszych zadowolonych Klientów