Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kruk windykacja

14.06.2012
Otrzymane przez Panią pisma z firmy kruk SA działającej na zlecenie firmy prokura Niestandaryzwaony Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty nie są nakazem zapłaty, gdyż taki może wydąć jedynie Sąd a wezwanie do zapłaty.
 
Jak wynika z załączonego pisma firma prokura Niestandaryzwaony Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty zakupiła od firmy telekomunikacyjnej przedmiotową wierzytelność.
 
Jak wynika z załączonego wezwania do zapłaty połowę przedmiotowej wierzytelności stanowią odsetki naliczone w związku z zwłoką w zapłacie. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego maksymalne odsetki jakie w tego typu sprawach mogą zostać naliczone równają się czterokrotności stopy lombardowej ogłaszanej przez NBP. Na dzień 14 czerwca 2012 roku maksymalne odsetki wynoszą więc 4x6,25 = 25%
 
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
 
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na podstawie ustawy z dnia 16.VII.2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U.2004 r., Nr 171, poz. 1800, ze zm.), określa art. 118 k.c.
 
Dochodzone przez kruk roszczenie w chwili obecnej uległo już przedawnieniu (3 lata). Nie powinna Pani w żaden sposób odpowiadać na otrzymane wezwania i nie kontaktować się z tą firmą. Natomiast po otrzymaniu nakazu zapłaty z sądu należy zwrócić się do nas w celu przygotowania profesjonalnego sprzeciwu od nakazu zapłaty.
 
Niekontaktowanie się z Krukiem jest o tyle istotne aby w wyniku błędu nie doprowadziła Pani do przerwania biegu terminu przedawnienia. Bieg terminu przedawnienia można przerwać np. przez uznanie długu np. podpisanie ugody, spłatę części należności, etc. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.


Tagi: kruk, windykacja, prokura, wezwanie do zapłaty, nakaz zapłaty

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły