Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

EGB Investments HDI

12.06.2012
Jak wynika z przesłanych dokumentów zawarła Pan umowę ubezpieczenia pojazdu OC w towarzystwie ubezpieczeniowym hdi Asekuracja Towarzystwo Ubezpieczeń. W chwili obecnej hdi Asekuracja zleciła windykację nieopłaconej drugiej składki ubezpieczenia OC firmie windykacyjnej egb Investments SA. 
 
Jak wynika z załączonego wezwania do zapłaty skierowanego przez egb Investments SA do Pana wartość odsetek przewyższa wartość należności głównej - nieopłaconej składki za ubezpieczenie.
 
Mając na uwadze, iż najwyższe możliwe odsetki jakie mogły zostać naliczone oscylują w granicach 25% w skali rocznej , wnioskuję, iż przedmiotowa należności pochodzi sprzed ponad 3 lat.
 
Art. 359 Kodeksu cywilnego maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).
 
Zgodnie z art. 117 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
 
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
 
Natomiast do roszczeń z umów ubezpieczenia będzie miał zastosowanie art. 819 Kodeksu cywilnego roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech.
 
Normy Kodeksu cywilnego dotyczące przedawnienia roszczeń z umowy ubezpieczenia zawarte w art. 819 nie przewidują żądnych możliwości odmiennego porozumienia stron i jako bezwzględnie obowiązujące nie mogą być przedmiotem negocjacji, także na korzyść ubezpieczającego (wyrok SN z 3 marca 2006 r., II CSK 123/2005 , LexPolonica nr 401684).
 
Mając na uwadze powyższe przepisy powinien Pan konsekwentnie podnosić zarzut przedawnienia dochodzonego roszczenia i odmawiać zapłaty w sprawie.


Tagi: egb, hdi, przedawnienie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 24.05.2013 Małgorzata napisał(a):

  Witam od kilku tyg dostaję wezwania do zapłaty od firmy EGB INVESTMENTS, problem w tym, że nie płaciałam składek OC w HDI tylko gdzieś indziej i nie podpisywałam umowy z firmą HDI.

 • 05.06.2014 Renata napisał(a):

  W listopadzie 2006 r. zmarł mój ojciec, który prowadził działalność gospodarczą (jedno z typowych przedsiębiorstw produkcyjno-handlowo-usługowych)i na ostatni adres tej działalności firma EGB Investments SA wysłała pismo z datą 29.05.2014 o przejęciu rzekomego zadłużenia wobec PTK Centertel Sp. z o.o. Po śmierci ojca, jeszcze w 2006 r. rozwiązałam wszystkie jego umowy, w tym z Centertelem, regulując zaległości. Nie dostałam przez kolejne lata żadnych upomnień o zapłatę znikąd. A teraz firma windykacyjna żąda wpłaty niebagatelnej kwoty prawie 3000 pln, w krótkim terminie. Co ciekawe list przyszedł zwykłą pocztą i jest zaadresowany na nieistniejącą już firmę i nieżyjącego człowieka. Ktoś z rodziny oddał mi pismo po otwarciu (niestety dzwoniąc do EGB Investments i wypytując o sprawę)i tylko dlatego je przeczytałam. W treści jest mowa o odpowiedzialności za długi po śmierci zmarłego, ale nie ma mojego nazwiska (byłam jedyną spadkobierczynią i przejęłam spadek w całości). Czy sprawa uległa przedawnieniu? Czy powinnam zażądać udokumentowania zadłużenia?

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły