Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zaprzestanie spłaty pożyczki zabezpieczonej hipoteką

12.06.2012
Hipoteka jest ograniczonym prawem na nieruchomości oraz na wybranych prawach (własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, wierzytelność zabezpieczona hipotecznie), służące zabezpieczeniu wierzytelności wynikającej z oznaczonego stosunku prawnego, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości, z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela nieruchomości. Oznacza to, iż zbycie nieruchomości przez dłużnika nie narusza prawa wierzyciela hipotecznego – może on dochodzić zaspokojenia od kogokolwiek, kto stanie się właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Wierzyciel rzeczowy może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.
 
Umowy kredytowe co do zasady nie przewidują, iż zamiast spłaty kredytu pożyczkodawca może pozostawić nieruchomość zabezpieczoną hipoteką do dyspozycji banku a bank zajmie się jej sprzedażą. W praktyce oczywiście taka możliwość istnieje z punktu widzenia prawa, iż pożyczkobiorca mógłby stosowną umowę z bankiem podpisać i udzielić mu pełnomocnictwa notarialnego do sprzedaży nieruchomości.
 
W przypadku braku spłaty pożyczki bank w mojej ocenie w pierwszej kolejności będzie się starał uzyskać nakaz zapłaty przeciwko pożyczkobiorcy i rozpocznie egzekucję z wynagrodzenia oraz rzeczy ruchomych a w dalszej kolejności z nieruchomości.
 
Taki przebieg zdarzeń nie tylko naraziłby Pana na dodatkowe koszty: opłata komornicza, zastępstwo procesowe banku, odsetki karne, koszty sądowe ale dodatkowo mógłby spowodować sprzedaż nieruchomości za cenę niższą niż jest Pan wstanie osiągnąć poprzez sprzedanie osobiście nieruchomości. 
 
Egzekucja z nieruchomości bowiem toczyłaby się według zasad wskazanych w Kodeksie postępowania cywilnego. Po wszczęciu egzekucji z nieruchomości następuje opis i oszacowanie nieruchomości a następnie jej sprzedaż w drodze licytacji komorniczej.
 
Licytacja odbywa się publicznie w obecności i pod nadzorem sędziego. Jeżeli nikt nie zgłosił wniosku o przejęcie nieruchomości w pierwszym terminie licytacji, komornik na wniosek wierzyciela wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Cena ta jest najniższa, za którą można nabyć nieruchomość.
 
W omawianej sprawie powinien więc Pan skonsultować sytuację z bankiem lub dokonać sprzedaży nieruchomości a z uzyskanej kwoty samodzielnie spłacić całkowicie pożyczkę. Przy sprzedaży nieruchomości zabezpieczonej hipoteką często kupujący dokonuje całkowitej spłaty pożyczki a Pan otrzymuje tylko nadwyżkę kwoty.


Tagi: komornik, egzekucja, pożyczka, kredyt

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły