Pożyczka chwilówka a weksel
06.06.2012
Charakterystyczną cechą weksla, z którą związana jest jego przydatność dla obrotu, jest abstrakcyjność stosunku wekslowego (brak wpływu tzw. causy - przyczyny, podstawy na ważność zobowiązania z weksla), która wyraża się w określeniu "bezwarunkowe zobowiązanie", co oznacza, że sam dokument weksla nie jest związany z jakimikolwiek innymi czynnościami prawnymi (np. umową), a więc zapłata sumy wekslowej nie może być uzależniona od jakichkolwiek innych okoliczności czy warunków.
W praktyce zabezpieczenie umowy pożyczki wekslem w znaczny sposób może przyczynić się do usprawnienia procesu egzekucji zaległej należności oraz zmniejszenia kosztów postępowania sądowego.
Właściwym trybem postępowania w sprawach z weksla jest tzw. tryb nakazowy.
postępowanie nakazowe należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych.
Sąd rozpoznaje sprawę w postępowaniu nakazowym na pisemny wniosek powoda zgłoszony w pozwie.
Sąd wydaje
nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości. W razie przejścia na powoda praw z weksla, z czeku, z warrantu lub z rewersu, do wydania nakazu niezbędne jest przedstawienie dokumentów do uzasadnienia roszczenia, o ile przejście tych praw na powoda nie wynika bezpośrednio z weksla, z czeku, z warrantu lub z rewersu.
Wydając
nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty.
Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu.
Jak słusznie wskazał Sąd Apelacyjny w Poznaniu w sprawie I ACa 23/2005 podniesienie przez dłużnika wekslowego zarzutów ze stosunku podstawowego (porozumienia wekslowego) nie powoduje utraty przez posiadacza weksla formalnej i materialnej legitymacji wekslowej. W dalszym ciągu zatem to na dłużniku wekslowym ciąży obowiązek udowodnienia, że
weksel został wypełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem (art. 6 kc). Nie ma podstaw, aby ciężar dowodzenia okoliczności ze stosunku podstawowego, uzasadniających uzupełnienie weksla, przerzucać na wierzyciela wekslowego. Tym bardziej okoliczności takie nie powinny być badane przez sąd z urzędu.
Postępowanie nakazowe z weksla w znacznie przyspiesza zarówno wydanie wyroku (brak rozprawy), jak również egzekucję świadczenia (natychmiastowa wykonalność nakazu wydanego na podstawie weksla).
Ponadto Dłużnik chcący wnieść zarzuty od nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla będzie zobowiązany do wniesienia opłaty sądowej w wysokości 3,75% należności dochodzonej pozwem.
Przedmiotowy przepis często powoduje, iż Dłużnik chcący przedłużyć postępowanie poprzez wniesienie zarzutów od nakazu zapłaty rezygnuje z tego środka wobec konieczności uiszczenia opłaty od zarzutów.
Tagi: weksel, prawo wekslowe, nakaz zapłaty, postępowanie nakazowe, pożyczka
Opinie naszych zadowolonych Klientów