Giełda Transportowa a problem z zamawiającym
05.06.2012
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż Konwencja sporządzona w Genewie dnia 19 maja 1956 roku o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) ma zastosowanie w przypadku gdy jeżeli miejsce przyjęcia przesyłki do przewozu i miejsca przewidziane dla jej dostawy, stosownie do ich oznaczenia w umowie, znajdują się w dwóch różnych krajach, z których przynajmniej jeden jest krajem umawiającym się. W omawianej sprawie więc nie ma zastosowania przedmiotowa Konwencja lecz Ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku Prawo przewozowe.
Ustawa Prawo przewozowe reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego.
Przesyłkę towarową stanowią rzeczy przyjęte do przewozu na podstawie jednego listu przewozowego lub innego dokumentu przewozowego, zwanego dalej także „listem przewozowym”. Zgodnie z art. 38 Prawa przewozowego nadawca składa przewoźnikowi na przesyłkę towarową list przewozowy, a jeżeli przy danym rodzaju przewozu jest to powszechnie przyjęte, w inny sposób dostarcza informacji niezbędnych do prawidłowego wykonania przewozu.
Przy czym jak wskazał Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 3 kwietnia 2007 roku w sprawie VI ACa 1163/2006 brak listu przewozowego czy też innego dokumentu przewozowego, jak też niezupełne ich wypełnienie, nie wpływa na ważność umowy przewozu.
Osobę, która oddaje przewoźnikowi przesyłkę do przewozu, uważa się za upoważnioną przez nadawcę do wykonywania wszelkich czynności związanych z zawarciem umowy przewozu. Dowodem zawarcia umowy przewozu jest potwierdzony przez przewoźnika list przewozowy, którym może być także przekaz elektroniczny, wydruk komputerowy lub inny dokument zawierający dane określone w art. 38 Prawa przewozowego. Jeden egzemplarz dokumentu otrzymuje nadawca.
Niestety w mojej ocenie nie ma możliwości skutecznej obrony w niniejszej sprawie, w przypadku gdyby doszło do sprawy sądowej jest Pani niemal skazana na przegraną a dodatkowo zostałaby Pani obciążona kosztami sądowymi oraz ewentualnymi kosztami zastępstwa procesowego Powoda.
Zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Nie jest Pani wstanie udowodnić treści przeprowadzonej rozmowy telefonicznej a co więcej nawet gdyby udało się przeprowadzić skuteczny dowód na tą okoliczność to Kierowca powinien wręczyć nadawcy list przewozowy z danymi odbiorcy i danymi zleceniodawcy a nie zmieniać samowolnie miejsce przeznaczenia przesyłki.
W mojej ocenie warto zgłosić przedmiotową sprawę do ubezpieczyciela aby w przyszłości nie powołał się on na fakt, iż szkoda została zgłoszona po terminie. Jak również sprawę warto zgłosić do organów ścigania - Prokuratury.
Tagi: cmr, przewoźnik, ładunek, zaginięcie przesyłki, kradzież przesyłki
Opinie naszych zadowolonych Klientów