Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zaskarżenie klauzuli wykonalności

03.06.2012
Wierzyciel, który uzyskał tytuł egzekucyjny (np. prawomocny wyrok, nakaz zapłaty, stosowany akt notarialny) ma możliwość w razie niewykonania dobrowolnie przez dłużnika obowiązku w tym tytule określonego, ubiegania się o nadanie klauzuli wykonalności.
 
Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w taką klauzulę staje się tytułem wykonawczym, który uprawnia do wszczęcia postępowania egzekucyjnego u właściwego komornika sądowego. Postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności wydaje co do zasady sąd pierwszej instancji, sąd drugiej instancji czyni to jedynie w wypadku, gdy akta sprawy jeszcze się w nim znajdują.
 
Dłużnikowi przysługuje prawo obrony polegające na wniesieniu zażalenia na to postanowienie. Termin wniesienia tego zażalenia został w tym wypadku szczególnie określony. Mówi o tym art. 795 § 2 kpc. Zgodnie z tą regulacją, dłużnikowi termin do wniesienia zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności otwiera się dopiero w dniu doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Co do zasady więc, dłużnik dowie się o nadaniu przeciwko niemu klauzuli wykonalności, dopiero z chwilą wszczęcia egzekucji. Co jednak w sytuacji, gdy dłużnik jeszcze przed doręczeniem mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji poweźmie wiadomość o wydaniu postanowienia o nadaniu przeciw niemu klauzuli wykonalności i wniesie zażalenie niejako „za wcześnie”? Czy takie zażalenie jako wniesione przed otwarciem się terminu powinno ulec odrzuceniu??
 
Problemem tym zajmował się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 02.12.2003r., sygn. III CZP 90/03, OSNC 2005/2/21 gdzie stwierdził, iż zażalenie wniesione przez dłużnika na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności przed rozpoczęciem biegu terminu do wniesienia tego zażalenia zgodnie z art. 795 § 2 k.p.c., tj. przed datą doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, nie podlega odrzuceniu. Na poparcie tej tezy Sąd Najwyższy wskazał, że od chwili wydania orzeczenia istnieje możliwość jego zaskarżenia. Przepisy procedury cywilnej wskazują jedynie termin końcowy, po którego upływie dłużnik traci prawo do wniesienia zażalenia, nie ograniczają natomiast dłużnika w taki sposób, aby po wydaniu i ogłoszeniu postanowienia, a przed rozpoczęciem biegu terminu do jego zaskarżenia, nie mógł wnieść zażalenia.
 
Prezentowane jest także stanowisko odmienne, że każdy środek zaskarżenia powinien być wniesiony w ciągu określonego terminu, przy czym wymaganie takie należy rozumieć jako obowiązek wniesienia środka zaskarżenia w przedziale czasowym wyznaczonym zdarzeniem inicjującym bieg terminu a zdarzeniem mającym miejsce w chwili upływu terminu, jednak pogląd ten jest poglądem mniejszościowym, który raczej nie znajduje zastosowania w praktyce.


Tagi: komornik, egzekucja, zażalenie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły